Moody’s Kararı TL Üzerinde Baskı Nedeni Olabilir

Sosyal Medya: fbtwprprGÜNÜN GELİŞMELERİ

TÜRKİYE: : Cuma akşamı kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, takvim dışı bir karar alarak Türkiye’nin kredi notunu Baa3’ten B1’e düşürdü ve görünümünü negatif olarak belirledi. Kurumdan yapılan açıklamada İstanbul’daki seçim tekrarının belirsizlik yarattığı, ABD ile yaşanan S-400 krizinin ve ABD Kongresi’nin değerlendirmeye alacağı olası yaptırımların Türkiye ekonomisi ve finansal sistemi üzerinde baskı oluşturduğu ifade edildi. Bu kararın ardından dolar kurunda sınırlı da olsa yukarı yönde hareketler görmekteyiz.

Bugün yurtiçinde işsizlik oranı, konut satışları ve merkezi yönetim bütçesi açıklanacak Ancak mevcut gündemde bu verilerin TL varlıklar özelinde bir etkisi olmayacaktır.

ABD: Cuma günü ABD’de perakende satışlar ve sanayi üretim verileri açıklandı. Perakende satışlar Mayıs ayında beklentilere yakın açıklandı ancak bir önceki aya ait verilerde önemli ölçüde yukarı yönde revizyon yapıldı. Sanayi üretimi ise Mayıs ayında %0.2 olan beklentilerin üzerinde %0.4 olarak açıklandı. Gelen bu güçlü veriler ABD ekonomisine ilişkin endişeleri nispeten azalttı ve hem dolar endeksi hem de faizler yukarı yönde ivmelendi.

Bugün ABD’de New York Fed imalat endeksi açıklanacak. Çarşamba günkü kritik FOMC toplantısı öncesinde bu verinin etkisi sınırlı olacaktır.

EURO BÖLGESİ : Cuma günü Euro Bölgesi’nde ekonomik gündem oldukça sakindi. ABD verilerinin de etkisiyle EURUSD paritesi 1.12 seviyelerine kadar geriledi.

Bugün de Euro Bölgesi’nde ekonomik gündem sakin olacak.

İNGİLTERE:  Cuma günü ABD’den gelen güçlü verilerin ardından GBPUSD paritesi satıcılı bir görünüm izledi.

Bugün de İngiltere’de ekonomik gündem sakin olacak.

ASYA: Haftanın ilk işlem gününde Asya piyasalarında ekonomik gündem oldukça sakin. Piyasalara baktığımızda karışık sakin bir seyrin ön planda olduğunu görmekteyiz.

 

USD/TRY

Paritede geçen hafta gelen 5.87 direnç kırılmasının ardından yukarı yönde hareketler ürüyor. 5.93 direncini izliyoruz. Bu eşik geçilirse 5.96 ve 5.99 test edilebilir. Paritede olası geri çekilmelerde 5.87 desteği ön planda olacak. Bu destek altında satış baskısı görebiliriz.

EUR/USD

Paritede gelen satışlar 1.1200 desteğinde zayıfladı ve kısmi alımlar görmekteyiz. Bu destek önemli olacaktır. 1.1200 altına sarkılırsa 1.1180 ve ardından 1.1165 hedeflenebilir. Paritede tepki yükselişlerinde 1.1220 direnci ön planda olacaktır. Bu eşik geçilirse 1.1250 test edilebilir.

ALTIN

Ons altında tarihsel direnç bölgesi olan 1365 seviyelerinin geçilemediğini ve satışların geldiğini görmekteyiz. Kısa vadede 1343 altında alınması mevcut baskının devamını sağlayabilir. Bu kapsamda 1336 desteği kırılırsa 1225’e doğru satış baskısı görebiliriz. Ons’ta 1343 direnci geçilirse 1350’ye doğru alım tarafı kısa vadede ön planda olabilir.

GBP/USD

Paritede kısa vadede 1.2575 desteğini izliyoruz. Bu destek kırılırsa baskı artabilir. Bu kapsamda 1.2560 ve 1.2500 test edilebilir. Paritede yukarıda ise ilk önemli direnç noktası olarak 1.2650 izlenebilir. Bu eşik üzerinde alım tarafı canlanabilir.  

BTC/USD

Bitcoin’de yükseliş eğilimi ön planda. 8.8820 ana destek üzerinde kalındığı sürece bu görünüm korunacaktır. 9.250 direncini izliyoruz. Bu eşik geçilirse 9.400’e doğru alım görebiliriz. Olası kar satışlarında ilk destek 8.960 seviyesinde yer alıyor. Bu destek kırılrısa ana destek olan 8.820 izlenebilir.