Öğle Bülteni

Petrolde Normalleşme

Eylül 17, 2019

Sosyal Medya: fbtwprpr

Eylül 18, 2019

Petrolde Normalleşme

GÜNÜN GELİŞMELERİ

TÜRKİYE: Bugün yurtiçinde ekonomik gündem sakin. BIST-100 endeksinde kar satışlarının devam ettiğini görmekteyiz.

ABD: Bugün gözler FOMC toplantısında olacak. Piyasa beklentisi 25bps indirim olması yönünde. Bu beklenti fiyatların içerisinde odluğu için önemli bir harekete neden olmayabilir. 50bps indirim ihtimali düşük görünüyor. Faizler sabit bırakılırsa endekslerde yani hisse senetlerinde satışlar görebiliriz. Faiz kararının yanı sıra ekonomik projeksiyonlardaki revizyonlar ve Fed Başkanı Powell konuşması da önemli olacak.

EURO BÖLGESİ:Euro Bölgesi’nde çekirdek enflasyon yıllık bazda %0.9 ile beklentiler dahilinde açıklandı. Verinin önemli bir etkisi görmedik. Kritik FED toplantısı öncesinde Dax endeksinde yatay görünüm hakim.

PETROL:  Suudi Arabistan’ın yapılan saldırı sonrası üretimi durduracağını açıklamasının ardından sert yükselen petrol fiyatları, dün yetkililerin üretimin beklenenden daha hızlı şekilde normale döneceğini açıklamasının ardından sert düştü.

BIST100

Endekste kısa vadeli yükseliş eğilimi dün bozuldu ve baskı ön planda. Bu aşamada 100.000/99.000 bandına doğru baskı görebiliriz. Olası yükselişlerde ise 103.000/104.000 bölgesi yeniden direnç olarak izlenebilir.

DAX

Endekste kısa vadeli görünüm bozuldu. Bu aşamada baskı ön planda olabilir. Aşağıda 12.300 önemli destek. Bu destek altında baskı derinleşebilir. Olası yükselişlerde 12.430 direnç olarak izlenebilir.

DOW JONES

Endekste 27.000 desteği kritik. Bu destek altına sarkılırsa 26.700’e doğru baskı görebiliriz. 27.000 üzerinde kalınması görünüm açısından pozitif olacaktır.

WTI

Yaşanan gelişmeler sonrası petrolde oynaklık çok yüksek. Kısa vadede yön bulmak zor olacaktır. Aşağıda 58.00 desteğini izliyoruz. Bu destek altında baskı artabilir ve 56.40 hedeflenebilir. Olası tepki yükselişlerinde ise 60.00 civarı satış fırsatı verebilir.

EURTRY

Paritede yön konusunda bir yataylık söz konusu. Yukarıda 6.35 kritik direnç. Bu eşik geçilirse alım tarafı ivme kazanabilir. Olası geri çekilmelerde ise destek noktaları kademeli fırsat verebilir.

ETHUSD

Ethereum’da teknik sıkışma yukarı yönde geçildikten sonra alım tarafı ön planda. Bu aşamada 217 direncini izliyoruz. Bu eşik geçilirse 225 hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 202 civarı destek konumunda.