Öğle Bülteni

Petrol'de Sert Yükseliş Sonrası Normalleşme

Eylül 16, 2019

Sosyal Medya: fbtwprpr

Eylül 13, 2019

Merkez Bankaları Sonrası Piyasalarda Pozitif Hava

GÜNÜN GELİŞMELERİ

TÜRKİYE: İşsizlik oranı Haziran ayında %13’e yükseldi. Bu oran Mayıs ayında %12.8 seviyesindeydi. Bu verinin bir ektisi yok. Hafta sonu petrol ile ilgili yaşanan gelişmenin ardından güne satıcılı başlayan BIST-100 endeksi ardından toparlandı.

ABD: Petrol fiyatlarında yaşanan sert yükselişin etkisiyle risk iştahında azalma görmekteyiz. Bu durum ABD vadelilerinde aşağı yönde hareketlere neden olmakta.

Bugün ABD’de gündem sakin olacak.

EURO BÖLGESİ:  Bugün Euro Bölgesi’nde ekonomik gündem sakin. Küresel bazda azalan risk iştahı neticesinde Dax endeksinde aşağı yönde hareketler görmekteyiz.

PETROL: Dünyanın en büyük petrol ihracatçısı olan Suudi Arabistan’ın petrol şirketi Saudi Aramco’ya ait işleme tesislerine yapılan saldırı nedeniyle ülkenin petrol üretimi 5.7 milyon varil/gün seviyesinde geriledi. Bu durum açılışta %12 üzerinde yukarı hareketlere neden oldu. Bu üretimin kısa bir sürede normale dönmesi bekleniyor. Bu kapsamda aşağı yükselişlerin bir kısmı geri verildi.

BIST100

Endekste pozitif teknik görünüm korunuyor. Kısa vadede 101.800 üzerinde kalınması önemli. Yukarıda 103.500/104.000 bölgesi önemli direnç olarak izlenebilir. Bu bölgeden realizasyonlar görebiliriz.

DAX

Endekste pozitif görünüm kısa vadede ivme kaybına uğrayabilir. Bu aşamada 12.450 kritik direnç olaraktır. Bu bölge altında baskı görebiliriz. Bu kapsamda 12.300 kritik destek noktası olacaktır. Bu bölge altına olası sarkmalarda baskı artacaktır.

DOW JONES

Endekste 27.000 eşiği geçen hafta geçildi. Bu bölge üzerinde kalınması yukarı yönde hareketleri destekleyecektir. Bu kapsamda 27.300 kritik direnç noktası olarak izlenebilir. Endeksin 27.000 altına sarkması durumunda baskı görebiliriz.

WTI

Yaşanan gelişmeler sonrası petrolde oynaklık çok yüksek. Kısa vadede yön bulmak zor olacaktır. Aşağıda 58.50 desteğini izliyoruz. Bu destek altında 57.70 hedeflenebilir. Yukarıda ise 60/62 bölgesi satış bölgesi olarak izlenebilir.

EURTRY

Paritede düşen eğilim tepe noktasına yakın yerden satışlar görmekteyiz. Bu aşamada 6.37 kritik eşik olacak. Bu bölge geçilmeden alım tarafı ivme kazanmayacaktır. Paritede 6.30’da oluşan boşluğa doğru gevşeme görülebilir. Bu seviye altında baskı ön planda olacaktır.

ETHUSD

Ethereum’da teknik sıkışma yukarı yönde geçildi. 185 üzerinde kalması pozitif olacaktır. 197 geçilirse alım tarafı ivme kazanabilir.