Öğle Bülteni

Piyasada Tepki Alımları

Ağustos 06, 2019

Sosyal Medya: fbtwprpr

Ağustos 06, 2019

Piyasada Tepki Alımları

GÜNÜN GELİŞMELERİ

TÜRKİYE: Bugün yurtiçinde ekonomik gündem sakin. ABD-Çin gerginliği devam ediyor ancak bugün piyasalarda bir toparlanma görmekteyiz. Çin’in yuan fixingini daha düşük bir seviyeden ayarlaması piyasaları nispeten rahatlattı. Bu kapsamda 5 gündür baskı altında kalan BIST-100 endeksinde toparlanma görmekteyiz. Dolar kurunda ise sakin seyir devam ediyor.

ABD: ABD Hazine Bakanlığı, Çin’i “Döviz manipülatörü” olarak ilan ettiğini açıkladı. Çin hükümeti yuan’ın dolar karşısında 6.9683’e fixledi. Beklentiler 6.9736 olması yönündeydi. Bu gelişme piyasalardaki gerginliği nispeten azalttı. Dün %3’e yakın değer kaybeden endekslerin ardından bugün vadeliler %0.80 civarında tepkisini veriyor.

Bugün ABD’de ekonomik gündem sakin olacak.

EURO BÖLGESİ: Almanya’da fabrika siparişleri Haziran ayında %3. Oranında daraldı. Beklentiler %5.2 daralma olması yönündeydi. Dün azalan risk iştahı ile birlikte sert düşen Dax endeksi, bugün yukarı yönde tepkisini sınırlı şekilde veriyor.

PETROL:ABD ile Çin arasında artan gerginlik küresel bazda risk iştahını olumsuz etkiliyor. Bu durum petrol fiyatlarını baskılıyor. Ancak son iki günde yatay hareketler görmekteyiz.

Bugün gözler akşam saatlerinde Amerikan Petrol Enstitüsü’nün açıklayacağı haftalık stok verilerinde olacak. Bu veriler fiyatlar üzerinde etkili olacaktır.

BIST-100

Endekste kısa vadede aşağı yönde ivmelenme sürüyor. Bu eğilimin tepe noktası 100.500’de yer alıyor. Bu eşik yukarı yönde geçilmeden satış baskısı ortadan kalkmayacaktır. Aşağıda ise 98.500 ilk destek olarak izlenebilir. Bu seviye altında baskı artabilir.

DAX

Endekste gelen sert satışlar 11.6000 desteğinde tepki alımlarıyla karşılaştı.Bu destek önemli olacaktır. Tepki alımlarının devamında 11.800 direnci izlenebilir. Endeksin 11.600 altına sarkması durumunda satış baskısı derinleşecektir.

DOW JONES

Endekste yükselen eğilim altında hareket söz konusu. Bu aşamada tepki alımları gelebilir ancak devamında satışlar tekrar ön planda olabilir. Teknik olarak 26.000 direnci kritik olacaktır. Bu eşik üzerinde güçlenme devam edebilir. 26.000 altında kalınması ise baskının devamı açısından önemli olacaktır.

WTI

Petrolde bu aşamada 55.80 direncini izliyoruz. Bu eşik geçilirse toparlanma 56.40’a doğru gelebilir. Aşağıda ise 53.90 desteği önemli. Bu destek kırılırsa satış baskısı artabilir ve 52.00 ana desteğe doğru geri çekilebilir.

EURTRY

Paritede ana görünümde herhangi bir kırılma yok. Teknik seviyeler etrafında dalgalanma sürüyor. Aşağıda 6.18 önemli destek. Bu seviye altına sarkılırsa 6.14 ana desteği test edilebilir. Paritede yukarıda ise 6.25 ilk kritik direnç. Bu eşik geçilirse 6.30 hedeflenebilir.

 

ETHUSD

Ethereum’da 230 eşiği üzerinde hareketlenme var. Bu aşamada 230 üzerinde kalınması alım tarafını canlı tutacaktır. Bu kapsamda 240 direnci izlenebilir. Ethereum’un yeniden 230 altına sarkması durumunda baskı görebiliriz. Bu kapsamda 224 hedeflenebilir.