Öğle Bülteni

Piyasalar Sakinleşti

Ağustos 27, 2019

Sosyal Medya: fbtwprpr

Ağustos 27, 2019

Piyasalar Sakinleşti

GÜNÜN GELİŞMELERİ

TÜRKİYE: Bugün yurtiçinde ekonomik gündem oldukça sakin. Küresel piyasalarda dün yaşanan sert düşüşlerin ardından bugün sakin hareketler görmekteyiz. Bu kapsamda BIST-100 endeksinde %0.3 civarında satışlar görmekteyiz.

ABD: Ticaret savaşına ilişkin gelen karışık açıklamalar piyasalarda volatiliteye neden oluyor. Cuma günü gelen karşılıklı olumsuz adımların ardından dün Trump, Çin’in anlaşma yapmaya istekli olduğunu açıklamıştı. Bu açıklama piyasalardaki endişeleri nispeten azalttı. ABD borsaları dün gelen bu açıklamanın ardından toparlanmıştı. Bugün ise vadelilerde sınırlı kar satışları görmekteyiz.

Bugün ABD’de tüketici güven endeksi açıklanacak. Ancak bu verinin piyasalar üzerinde önemli bir etkisi olmayacaktır.

EURO BÖLGESİ:Almanya’da 2Ç19 büyüme verisinin nihai rakamları açıklandı. Buna göre, Almanya ekonomisi çeyreksel bazda beklentiler dahilinde %0.1 daraldı. Bu verinin bir etkisi olmazken, Dax endeksinde yatay hareketler görmekteyiz.

PETROL: Küresel bazda risk iştahı dün Trump’ın yaptığı açıklamanın ardından sınırlı da olsa toparlıyor Bu durum petrol fiyatlarına olumlu yansıyor.

Bugün akşam saatlerinde Amerikan Petrol Enstitüsü’nün açıklayacağı haftalık stok verileri önemli olacak.

BIST100

Endekste 97.500 direnci kritik eşik. Bu direnç geçilirse alım tarafı ivme kazanabilir ve 99.000 test edilebilir. 97.500 altında kalınması baskıya neden olabilir. Aşağıda 96.000 ilk önemli destek noktası olarak değerlendirilebilir.

DAX

Endekste geçen hafta gelen alımlarda 11.850 direncinin geçilmediğini gördük. Alımların kuvvetlenmesi için bu eşiğin geçilmesi gerekmekte. Aşağıda ise 11.500 kritik destek noktası. Tepki alımları için ön planda olabilir. Ancak 11.500 altında satış baskının artabileceğinin altını çizmek gerekiyor.

DOW JONES

Endekste 25.400 ana destek noktasına yakın bölgeden alımlar geldi. Bu bölge üzerinde kalındığı sürece görünümde önemli bir bozulma olmayacaktır. Yukarıda ise 26.000 direnci kritik. Alımların kuvvetlenmesi için bu eşiğin geçilmesi gerekmekte.

WTI

Petrolde genel görünümde düşen eğilim sürüyor. Bu eğilimin sona ermesi için 55.70’in geçilmesi gerekmekte. Petrolde kısa vadede 54.30 direnci izlenebilir. Aşağıda ise 53.70 önemli destek noktası. Bu seviye altına sarkılırsa baskı görebiliriz.

EURTRY

Paritede 6.31 üzerindeki alım hareketi devam ediyor. 6.50 direncini izliyoruz. Bu eşik üzerinde 6.55 ve 6.63 hedeflenebilir. Olası kar satışlarında ise 6.43 ilk destek noktası olacaktır.

ETHUSD

Ethereum’da satış baskısı ön planda. Yukarıda 195 direnci kritik. Bu eşik geçilirse zayıflık ortadan kalkabilir. 195 altında kalındığı sürece baskı da devam edecektir. Bu kapsamda 183 destek olarak izlenebilir.