Sabah Bülteni

Piyasalarda Güvenli Liman Talebi Devam Ediyor

Ağustos 07, 2019

Sosyal Medya: fbtwprpr

Ağustos 07, 2019

Piyasalarda Güvenli Liman Talebi Devam Ediyor

GÜNÜN GELİŞMELERİ

TÜRKİYE: Dün yurtiçinde önemli bir gündem takip edilmedi. Dolar endeksi ve ABD faizleri toparlamasına rağmen,  dolar kuru üzerindeki baskının devam ettiğini gördük. Bu kapsamda 5.50’ye kadar gerileyen kur ardından sınırlı bir şekilde toparlandı.

 

Bugün yurtiçinde takip edilecek önemli bir gündem bulunmuyor. Hazine net nakit bütçe verileri açıklanacak. Ancak bu verinin önemli bir etkisi olmayacaktır.

 

ABD: ABD’de dün ekonomik gündem oldukça sakindi. Beyaz Saray’ın ekonomi danışmanı Larry Kudlow, Trump’ın Çin ile bir ticaret anlaşması yapmaya istekli olduğunu ifade etti. Bu açıklamanın ardından piyasalarda risk iştahı artarken, dolar endeksi ve ABD faizlerinde yükselişler görüldü. Diğer yandan St.Louis Fed Başkanı Bullard, yaptığı konuşmada ek faiz indirimi çağrısında bulunmak için şu anda erken olduğunu ifade etti. Ancak yeni güne başlarken Çin MB yuanda orta noktayı 6,9996 olarak belirledi. Beklenenden zayıf bir yuan olduğunu görmekteyiz. Bu durum risk iştahını düşürürken ABD faizleri ve dolar endeksini aşağı yönde baskılıyor.

Bugün ABD’de ekonomik gündem sakin olacak.

EURO BÖLGESİ : Almanya’da fabrika siparişleri Haziran ayında %3.6 oranında daraldı. Beklentiler %5.2 daralma olması yönündeydi. Dün gelen haber akışlarıyla birlikte dolar endeksi ve ABD faizleri toparlarken, bu kapsamda paritede aşağı yönde hareketler görüldü. Ancak yeni güne başlarken Çin MB’nin yuan’ı beklenenden daha fazla zayıflatmasının ardından paritede yeniden alımlar görmekteyiz.

Bugün Almanya’da sanayi üretim verisi takip edilecek. Bu verinin parite üzerindeki etkisi sınırlı olacaktır.

İNGİLTERE:  Dün İngiltere’de ekonomik gündem sakindi. GBPUSD paritesinde 1.21 civarından gelen toparlan hareketinin devam ettiğini gördük.

Bugün İngiltere’de ekonomik gündem sakin olacak.

ASYA: Beyaz Saray’ın ekonomi danışmanı Larry Kudlow, Trump’ın Çin ile bir ticaret anlaşması yapmaya istekli olduğunu ifade etti. Bu açıklamanın ardından küresel piyasalarda risk iştahında artışlar gördük. Ancak yeni güne başlarken Çin MB yuanda orta noktayı 6,9996 olarak belirledi. Beklenenden zayıf bir yuan olduğunu görmekteyiz. Bu durum risk iştahını düşürürken Asya borsalarında baskıya neden oluyor.

USD/TRY

Parite 5.50 desteğine kadar geri çekildi. Bu aşamada yükseldikçe sert satışlar geldiğini görmekteyiz. Olası tepkilerde 5.60-5.65 bölgesinden yeniden satışlar görebiliriz. Paritenin 5.50 altına sarkması durumunda ise 5.40’a doğu düşüş potansiyeli oluşacaktır.

EUR/USD

Ticaret savaşıyla birlikte paritede oynaklık oldukça yüksek. Paritede yukarıda 1.1250 direnci önemli. Bu eşik geçilirse 1.1280’e doğru hareket yapısı görebiliriz. Paritede aşağıda ise 1.12 desteği önemli. Bu destek altına sarkılırsa 1.1160 hedeflenebilir.

ALTIN

ABD-Çin gelişmeleriyle birlikte ons altında sert hareketler var. Bu nedenle dikkatli olmak gerekiyor. Ons’ta kısa vadede aşağıda 1477 desteğini izliyoruz. Bu destek kırılırsa 1466’ya doğru baskı görebiliriz. Ons’un kısa vadede 1477 üzerinde kalması yukarı yönde hareketleri destekleyecektir. Bu kapsamda 1500 direnci izlenebilir.

GBP/USD

Paritede genel resimde satış baskısı devam ediyor. Ancak kısa vadede 1.2100 desteğinden toparlanma söz konusu. Tepki alımlarının devamında 1.2200 ve 1.2240 direnç olarak ön planda olabilir. Paritede satış baskısı için 1.2100 altında hareket gerekmekte. Bu kapsamda  1.2080 ve 1.2030 hedeflenebilir.

BTC/USD

Bitcoin’de kısa vadede oynaklık bir hayli yüksek. 11.800 direncini izliyoruz. Bu eşik geçilirse 12.200 hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde 11.200/11.000 bölgesi alım fırsatı verebilir