Sabah Bülteni

Piyasalarda Oynaklık Çok Yüksek

Eylül 13, 2019

Sosyal Medya: fbtwprpr

Eylül 13, 2019

Piyasalarda Oynaklık Çok Yüksek

GÜNÜN GELİŞMELERİ

TÜRKİYE: TCMB 325bps faiz indirdi. Böylece politika faizi %16.50’ye gelmiş oldu. Genel beklentilere nispeten bir faiz indirimi oldu. Bu kararın ardından dolar kurunda 5.65’e doğru baskı gördük.
Bugün yurtiçinde sanayi üretimi ve cari denge verisi takip edilecek. Özellikle sanayi üretim verisinin TL varlıklar üzerinde etkili olması beklenebilir.

ABD: ABD’de çekirdek enflasyon aylık bazda %0.2 olan beklentinin üzerinde %0.3 olarak açıklandı. Yıllık bazda ise %2.3 olan beklentinin üzerinde %2.4 artış sağlandı. ABD’den gelen güçlü veriler ve ticaret savaşına ilişkin azalan endişeler ABD 10 yıllık faizlerini yukarı çekmeye devam etti. Dolar endeksinde ise EURUSD paritesine bağlı olarak yüksek volatilite yaşandı.
Bugün ABD’de perakende satışlar verisi takip edilecek. Bu verinin etkisi sınırlı kalacaktır.

EURO BÖLGESİ : Avrupa Merkez Bankası mevduat faizlerini 10 baz puan düşürerek -%0.40’tan -%0.50’ye çekti. ECB’nin varlık alım programlarına 1 Kasım itibarıyla aylık 20 milyar euro seviyesinde tekrar başlanacağına dikkat çekilen açıklamada, söz konusu programın gerektiği sürece devam edeceği ifade edildi. Bu gelişmelerle birlikte 1.0920’ye doğru sert düşen parite, ardından hızlı bir şekilde 1.1060’a kadar yükseldi. Ancak bu yükselişin altında temel bir sebep göremiyoruz. Teknik olarak 1.0925’te gerçekleşen çift dip hareketi bu yükselişe neden oldu.
Bugün Euro Bölgesi’nde ekonomik gündem sakin olacak.

İNGİLTERE:  Dün İngiltere’de ekonomik gündem sakindi. Avrupa Merkez Bankası kararlarıyla birlikte EURUSD paritesinde bağlı şekilde ilk aşamada baskı altında kalan parite, ardından yine pariteye bağlı bir şekilde yukarı tepkisini verdi.
Bugün İngiltere’de ekonomik gündem sakin olacak.

ASYA: Gerek ticaret savaşına ilişkin azalan endişeler gerekse ECB’den gelen gevşeme adımı sonrasında Asya piyasalarında pozitif seyir görmekteyiz.

USD/TRY

Paritede kısa vadede 5.65 desteği ön planda. Bu destek üzerinde alımlar görebiliriz. Bu kapsamda 5.69 ilk direnç olarak izlenebilir. Paritenin 5.65 altına sarkması durumunda baskı artabilir ve 5.60 test edilebilir.
USDTRY

EUR/USD

Parite henüz ana düşen trendinde yukarı yönde bir kırılma gerçekleştiremedi. Ana direnç olarak 1.1120’yi izliyoruz. Bu eşik geçilirse alım tarafı güç kazanabilir. Ara direnç olarak ise 1.1085 izlenebilir. Paritede olası düşüşlerde ise 1.1050 önemli olacaktır. Bu bölge altında baskı görebiliriz.
EURUSD

ALTIN

Ons altında genel resimde baskı devam ediyor. Kısavadede 1495 kuvvetli destek noktası. Bu destek altında 10 dolar daha baskı görebiliriz. Olası tepki yükselişlerinde ise 1502 direnci önemli olacak. Bu eşik geçilirse alımlar canlanabilir.
ALTIN

GBP/USD

Paritede teknik sıkışma görmekteyiz. Yukarıda 1.2370/1.2380 bölgesi kritik direnç konumunda. Bu böğle geçilirse alım tarafı ivme kazanabilir. Olası geri çekilmelerde ise 1.2330 ilk destek olarak takip edilmelidir.
GBPUSD

BTC/USD

Bitcoin’de kısa vadede teknik sıkışma söz konusu. Düşen eğilim tepe noktası olarak 10.600’ü izliyoruz. Bu eşik yukarı geçilmeden alım tarafı ivme kazanmayacaktır. Aşağıda ise 9.900 ve 9.200 kademeli alım yerleri olarak izlenebilir.

BTC