Sabah Bülteni

Piyasalarda Resesyon Algısı Artıyor

Ağustos 15, 2019

Sosyal Medya: fbtwprpr

Ağustos 15, 2019

Piyasalarda Resesyon Algısı Artıyor

GÜNÜN GELİŞMELERİ

TÜRKİYE: Yurtiçi piyasalar 3 günlük tatilin ardından bugün açık olacak. Bu süre zarfında dolar kurunda sınırlı yukarı yönde hareketler etkili oldu. Bugün Mayıs ayı işsizlik oranı verileri açıklanacak. Bu verinin TL varlıklar üzerinde önemli bir etkisi olmayacaktır.

 

ABD: ABD’de dün ekonomik gündem sakindi. Bir önceki gün güçlü gelen enflasyon verilerine rağmen ABD 10 yıllık faizlerinde sert düşüşler devam etti. Dün 2 yıllık faizler, 10 yıllık faizlerin üzerine çıktı ve bu durum resesyon algısını artırdı. Küresel bazda artan endişeler neticesinde riskli varlıklardan kaçış güvenli varlıklara giriş senaryosu dün yenicen canlandı ve dolar endeksi de bu kapsamda değerlendi.

Bugün ABD’de perakende satışlar, Philadelphia Fed imalat endeksi ve sanayi üretim verileri açıklanacak. Bu veriler gün içi hareket yaratacaktır. Ekonomik gidişata dair net sinyaller verecek olan bu veriler zayıf gelirse ABD faizleri ve dolar endeksinde baskı görebiliriz. Güçlü veriler ise dolar endeksi ve faizleri yukarı çekebilir

EURO BÖLGESİ : Almanya ekonomisi 2Ç19’da çeyreksel bazda beklendiği gibi %0.1 daraldı. Bu daralmada ticaret savaşı endişeleri ve otomobil piyasasında görülen yavaşlama etkili oldu. Euro Bölgesi ekonomisi ise 2Ç19’da beklendiği gibi yıllık bazda %1.1 büyüdü. Bölgeden gelen veriler oldukça zayıf. Özellikle Almanya’dan son dönemde gelen verilerin oldukça zayıf olduğunu görmekteyiz. Bir önceki gün de ZEW ekonomik güven endeksleri zayıf gelmişti. Bu kapsamda Euro özelindeki zayıflık devam etti ve EURUSD paritesi baskılandı.

Bugün Euro Bölgesi’nde ekonomik gündem sakin olacak.

İNGİLTERE:  İngiltere’de Temmuz ayı enflasyon verileri piyasa beklentilerinin üzerinde gerçekleşti. Özellikle çekirdek enflasyonun %0.1 daralması beklenirken %0.1 artış göstermesi önemliydi. Verilerin ardından 1.21’e doğru yükselen GBPUSD paritesi, küresel bazda azalan risk iştahının dolara olan talebi artırmasıyla birlikte tekrar baskı altında kaldı.

Bugün İngiltere Temmuz ayı perakende satış verileri açıklanacak. Bu verilerin parite üzerinde etki yaratmasını bekleyebiliriz.

ASYA: Bir önceki gün ABD’nin Çin’e uygulayacağı vergileri erteleyeceğini açıklamasının ardından piyasalarda görülen toparlanma çok sınırlı kaldı. ABD’de 2 yıllık faizlerin 10 yıllık faizlerin üzerine çıkmasıyla birlikte resesyon ihtimali konuşulmaya başlandı ve bu durum piyasaları rahatsız etti. ABD borsaları %3 civarında düşerken bu durum Asya piyasaları üzerinde de baskıya neden oluyor.

USD/TRY

Paritede kısa vadede yukarı yönde eğilim sürüyor. Bu eğilimin destek noktası mevcut durumda 5.56 seviyesinde yer alıyor. Bu seviye üzerinde kalınması alım tarafını canlandırabilir. Bu kapsamda 5.61 ve 5.64 seviyeleri önemli direnç noktaları olarak izlenebilir. Paritenin 5.56 altına sarkması durumunda kısa süreli baskı görebiliriz. Bu kapsamda 5.52 izlenebilir.

EUR/USD

Paritede aşağı yönde baskı devam ediyor. Genel resimde 1.1220 altında kalındığı sürece baskı devam edecektir. Olası tepki alımları kademeli satış fırsatı vermeye devam edebilir. Aşağıda 1.1140 ara destek olarak izlenebilir. Bu seviye altında 1.11’e doğru baskı görebiliriz.

ALTIN

Küresel bazda artan resesyon endişeleri yeniden ons altına talebin artmasına neden oluyor. Teknik olarak kısa vadede yükseliş eğilimi sürüyor. Bu eğilimin destek noktası1517’de yer alıyor. Bu seviye üzerinde kalındığı sürece alım tarafı ön planda kalacaktır. Yukarıda ise 1523 direncini izliyoruz. Bu eşik geçilirse 1530 yeniden test edilebilir. Ons’ta pozitif görünümün bozulması için 1517 altında hareket gerekmekte.

GBP/USD

Paritede genel resimde satış baskısı devam ediyor. Kısa vadede tepki alımları gelebilir ancak mevcut konjonktürde bu alımlar zayıf kalabilir ve satış fırsatı verebilir. Aşağıda 1.2040 ilk destek noktası. Bu destek altına sarkılırsa 1.2020 ve 1.20 seviyeleri sırasıyla hedeflenebilir. Olası tepki yükselişlerinde ise 1.2090 ve 1.2120 kademeli satış fırsatı verebilecek seviyeler olarak izlenebilir.

BTC/USD

Bitcoin’de bu hafta 11.000 desteği kırıldı ve beklediğimiz gibi sert satışlar geldi. Bu aşamada yeniden 11.000 üzerinde hareket görmediğimiz sürece baskının devam etmesini bekleyebiliriz. Bu kapsamda 9.100/9.200 bölgesi önemli destek bölgesi olarak izlenebilr