Öğle Bülteni

Piyasalarda Satışlar Etkili

Ağustos 14, 2019

Sosyal Medya: fbtwprpr

Ağustos 14, 2019

Piyasalarda Satışlar Etkili

GÜNÜN GELİŞMELERİ

TÜRKİYE: Yurtiçi piyasalar Kurban Bayramı nedeniyle bugün de kapalı. Yarından itibaren yurtiçi piyasalar açık olacak.

ABD: ABD’nin bazı Çin ürünlerine yönelik olarak açıklanan ve 1 Eylül’de uygulamaya girmesi beklenen yeni ek gümrük vergilerinin “sağlık, emniyet, ulusal güvenlik ve diğer sebeplerden ötürü” 15 Aralık’a ertelendiğini açıklamasının ardından küresel bazda risk iştahı artış gösterdi. Dün %1.5-2 arasında yükseliş kaydeden ABD borsalarının ardından bugün vadeliler kar satışıyla sınırlı geri çekiliyor.

Bugün ABD’de veri akışı olarak sakin bir gün.

EURO BÖLGESİ :Almanya ekonomisi 2Ç19’da çeyreksel bazda beklendiği gibi %0.1 daraldı. Bu daralmada ticaret savaşı endişeleri ve otomobil piyasasında görülen yavaşlama etkili oldu. Euro Bölgesi ekonomisi ise 2Ç19’da beklendiği gibi yıllık bazda %1.1 büyüdü. Özellikle Almanya’dan gelen zayıf büyüme verisinin etkisiyle Dax endeksinde satıcılı görünüm hakim.

PETROL:  ABD’nin Çin’e uygulayacağı vergiyi erteleyeceğini açıklamasının ardından küresel bazda risk iştahı artış gösterdi. Bu kapsamda petrolde de yukarı yönde sert hareketler etkili oldu. Mevcut durumda ise kar satışlarıyla sınırlı bir geri çekilme görmekteyiz.

Bugün gözler ABD Enerji Bilgi İdaresi haftalık stok verilerin olacak. Stokların durumuna göre petrol fiyatlarında hareketlilik görebiliriz.

DAX

Endekste satış baskısı ön planda. Gün içerisinde 11.650 altında kalınması bu baskıyı artırabilir. Bu aşamada 11.550 desteği kritik olacaktır. BU seviye altına sarkılırsa 11.400’e doğru baskı görebiliriz. Endekste satış baskısının ortadan kalkması için 11.830 direnci üzerinde hareket görülmesi gerekiyor.

DOW JONES

Gelen haber akışlarıyla birlikte endekste yeniden toparlanma görmekteyiz. Bu aşamada 26.400 direnci önemli. Bu eşik geçilirse alım tarafı ivme kazanabilir ve 26.600 hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde 26.000 desteği kritik olacaktır. Bu seviye altında baskı yeniden ön planda olabilir.

WTI

Petrolde ana düşen eğilim direncinin henüz yukarı yönde geçilemediğini görmekteyiz. Bu aşamada 57.10 direnci kritik öneme sahip. Alım tarafının güçlenmesi için bu eşiğin geçilmesi gerekmekte. 57.10 geçilirse 58.00 hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 55.80 önemli bir eşik olacaktır. Bu seviye altında görünüm bozulabilir.

EURTRY

Paritede toparlanma hareketi var ancak henüz kritik dirençler geçilemedi. 6.25 ve 6.28 paritede izlediğimiz kritik eşikler. Bu bölgeler geçilmeden yukarı yönde net bir ivmeden söz etmek zor olacaktır. Geri çekilmelerde 6.20 desteği kısa vadede önemli olacak. 6.28 geçilmesi durumunda alım tarafı momentum kazanacaktır.

ETHUSD

Ethereum’da kısa vadede ivme kaybı görmekteyiz. 213 direnci bu aşamada kritik olacak. Bu eşik geçilmeden alım tarafı ivme kazanmayacaktır. Ethereum’da aşağıda ise 201 ana destek olarak izlenebilir. Bu seviyenin de altına sarkılırsa satış baskısı artabilir