Öğle Bülteni

Piyasalarda Tepki Alımları

Ağustos 16, 2019

Sosyal Medya: fbtwprpr

Ağustos 16, 2019

Piyasalarda Tepki Alımları

GÜNÜN GELİŞMELERİ

TÜRKİYE: Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi Haziran’da bir önceki aya göre %3,7 azaldı. Tatil dönüşü küresel bazda azalan risk iştahıyla birlikte dün satıcılı bir görünüm izleyen BIST-100 endeksi bugün ise yatay bir seyir izliyor.

ABD: ABD tahvil faizlerindeki seyirle birlikte artan resesyon endişeleri ABD borsalarını baskı altında bırakmıştı. Ancak dün gelen verilerin ekonomik aktivitelere ilişkin olumlu sinyaller vermesiyle birlikte bu endişeler biraz azaldı. ABD vadelilerinin bugün pozitif bir seyir içerisinde olduğunu görmekteyiz.

Bugün ABD’de konut başlangıçları ve Michigan tüketici güven endeksi verileri takip edilecek. Bu verilerin piyasa üzerinde önemli bir etkisi olmayacaktır.

EURO BÖLGESİ:  Bugün Euro Bölgesi’nde ekonomik gündem sakin. Ticaret verileri açıklanacak ancak bu verilerim önemli bir etkisi olmayacaktır. Bu hafta satış baskısı altında kalan Dax endeksinde haftanın son işlem gününde toparlanma görmekteyiz.

PETROL:  Küresel bazda artan resesyon endişeleri ve petrol stoklarının artış kaydetmesiyle birlikte baskı altında kalan petrol fiyatları, haftanın son işlem gününde tepki alımlarıyla birlikte yükseliyor.

BIST100

Endekste zayıf görünüm sürüyor. Bu aşamada 96.000 desteği izlenebilir. Bu seviyeden tepki alımları görebiliriz ancak bu alımlar zayıf kalabilir. Endeksin 96.000 altına sarkması durumunda baskı artacaktır. Olası tepki alımlarında 99.000 civarı direnç olarak izlenebilir.

DAX

Endekste satış baskısı ön planda. 11.550 altında kalınması zayıf görünümün devamını sağlayabilir. Bu aşamada 11.420 desteği hedeflenebilir. Endeksin 11.550 direnci üzerine tepki vermesi durumunda ise 11.650 seviyesi ön planda olacaktır. Genel resimde zayıf seyrin devamı beklenebilir.

 

DOW JONES

Endekste kısa vadede 25.400 desteğini izliyoruz. Bu destek altında 25.200 ana desteği hedeflenebilir. Bu seviye endeksin seyri açısından kritik olacaktır. Olası tepki alımlarında ise 26.000 direnci yeniden fırsat verebilir.

WTI

Petrolde kısa vadede 55.40 altında kaldığı sürece zayıf görünüm devam edebilir. Bu kapsamda 54.00’e doğru baskı ihtimali görebiliriz. Petrolde kısa vadede baskının kalkması için 55.40 üzeri hareket gerekmekte. 55.40 geçilmesi durumunda 55.70 ve ardından 56.40 hedeflenebilir.

EURTRY

Paritede bu hafta yaşanan yükselişlerde ana dirençler geçilememişti. Bu kapsamda satış baskısının ön planda olduğunu görmekteyiz. 6.14 desteği önemli olacaktır. Bu seviye altında sırasıyla 6.12 ve 6.08 hedeflenebilir. Olası tepki alımlarında direnç seviyelerinden yeniden satış fırsatı oluşabilir. Paritede ilk direnç 6.19’da yer alıyor.

ETHUSD

Ethereum’da ivme kaybı devam ediyor. Kısa vadede 192 altında kalındığı sürece baskının devamı beklenebilir. Bu kapsamda 167’ye doğru baskı görebiliriz. Ethereum’da toparlanma için ilk aşamada 192 üzerinde hareket gerekmekte. Ancak tepki alımları gelse de genel resimde aşağı yönde eğilim ön planda olmaya devam edecektir.