Öğle Bülteni

Piyasalarda Tepki Çabası

Ağustos 15, 2019

Sosyal Medya: fbtwprpr

Ağustos 14, 2019

Piyasalarda Satışlar Etkili

GÜNÜN GELİŞMELERİ

TÜRKİYE: İşsizlik oranı Mayıs ayında %12.8 oldu. Bu oran bir önceki ay %13 seviyesindeydi. Ancak mevsim etkisinden arındırılmış işsizlik oranına baktığımızda %13.8’den %14’e doğru bir yükseliş görmekteyiz. Küresel bazda artan resesyon endişeleri risk iştahını düşürürken, 3 günlük tatilden dönen BIST-100 endeksinde %2’nin üzerinde kayıplar görmekteyiz.

ABD: ABD’de 2 yıllık tahvil getirilerinin10 yıllık tahvil getirisinin üzerine çıkmasının ardından resesyon endişeleri artış gösterdi. Bu kapsamda risk iştahı oldukça düşük. Dün %3 düşen ABD borsalarının ardından bugün vadelilerde tepki alımları görmekteyiz.

Bugün ABD’de perakende satışlar, Philadelphia Fed imalat endeksi ve sanayi üretim verileri açıklanacak. Bu veriler gün içi hareket yaratacaktır. Ekonomik gidişata dair net sinyaller verecek olan bu veriler zayıf gelirse borsalarda baskı görebiliriz. Güçlü veriler ise kısa süreli toparlanma sağlayabilir.

EURO BÖLGESİ:Bugün Euro Bölgesi’nde ekonomik gündem sakin. Küresel bazda artan endişeler ve Almanya’dan gelen zayıf verilerin etsisiyle baskı altında kalan Dax endeksinde bugün sınırlı tepki alımları geliyor.

PETROL:Küresel bazda artan resesyon endişeleri risk iştahını düşürürken bu durum petrol üzerinde aşağı yönde baskıya neden oluyor. Dün ABD Enerji Bilgi İdaresi’nden açıklanan verilerde haftalık stoklar 2,77 milyon varil azalış beklentisinin aksine 1,58 milyon varil artış göstermişti. Bu durum da petrolü baskıladı. Bugün ise sınırlı tepki hareketleri görmekteyiz.

BIST100

Endekste zayıf görünüm sürüyor. Bu aşamada 96.000 desteği izlenebilir. Bu seviyeden tepki alımları görebiliriz ancak bu alımlar zayıf kalabilir. Endeksin 96.000 altına sarkması durumunda baskı artacaktır. Olası tepki alımlarında 99.000 civarı direnç olarak izlenebilir.

DAX

Endekste satış baskısı ön planda. 11.550 altında kalınması zayıf görünümün devamını sağlayabilir. Bu aşamada 11.420 desteği hedeflenebilir. Endeksin 11.550 direnci üzerine tepki vermesi durumunda ise 11.650 seviyesi ön planda olacaktır. Genel resimde zayıf seyrin devamı beklenebilir.

DOW JONES

Endekste kısa vadede oldukça sert hareket var. Mevcut durumda 25.400 desteğini izliyoruz. Bu destek altında 25.200 ana desteği hedeflenebilir. Bu seviye endeksin seyri açısından kritik olacaktır. Olası tepki alımlarında ise 26.000 direnci yeniden fırsat verebilir.

WTI

Petrolde baskı ön planda. Kısa vadede 55.40 altında kaldığı sürece zayıf görünüm de devam edebilir. Bu kapsamda 54.00’e doğru baskı ihtimali görebiliriz. Petrolde kısa vadede baskının kalkması için 55.40 üzeri hareket gerekmekte.

EURTRY

Paritede bu hafta gelen alımlarda 6.28 ana direncinin geçilemediğini görmekteyiz. Bu kapsamda yeniden baskı ön planda. Paritede 6.19 desteği kritik olacaktır. Bu destekten toparlanma gelirse yeniden 6.25 ve 6.28 seviyelerine doğru hareket görebiliriz. Paritenin 6.19 altına inmesi durumunda ise satış baskısı ön planda olabilir.

ETHUSD

Ethereum’da ivme kaybı devam ediyor. Kısa vadede 192 altında kalındığı sürece baskının devamı beklenebilir. Bu kapsamda 167’ye doğru baskı görebiliriz. Ethereum’da toparlanma için ilk aşamada 192 üzerinde hareket gerekmekte. Ancak tepki alımları gelse de genel resimde aşağı yönde eğilim ön planda olmaya devam edecektir.