Öğle Bülteni

Piyasalarda Toparlanma Devam Ediyor

Ağustos 07, 2019

Sosyal Medya: fbtwprpr

Ağustos 07, 2019

Piyasalarda Toparlanma Devam Ediyor

GÜNÜN GELİŞMELERİ

TÜRKİYE: Bugün yurtiçinde ekonomik gündem sakin. Bayram tatili öncesi son takas gününde BIST-100 endeksinde oldukça yatay bir görünüm söz konusu. Bankacılık endeksi yine ön planda yer alırken, sanayi sektöründe zayıf seyrin devam ettiğini görmekteyiz.

ABD: ABD borsaları dün tepki yükselişi kaydetmişti. Mevcut durumda vadeliler de sınırlı pozitif hareket sergiliyor. ABD-Çin gerginliğinin bu aşamada piyasalar üzerindeki etkisinin nispeten azaldığını söyleyebiliriz.

Bugün ABD’de ekonomik gündem sakin olacak.

EURO BÖLGESİ: Almanya’da sanayi üretimi Haziran ayında yıllık bazda %5.2 daraldı. Beklentiler %3.1 daralma olması yönündeydi. Almanya’da ekonomik veriler zayıf sinyaller vermeye devam ediyor. Bu görünüm muhtemelen Avrupa Merkez Bankası’nın yeni bir faiz indirimine veya parasal genişlemeye mecbur bırakacak. Zayıf gelen veriye rağmen Dax endeksinde bu kapsamda alımların geldiğini görmekteyiz.

PETROL:  Amerikan Petrol Enstitüsü verilerine göre haftalık petrol stokları 3,4 milyon varil azaldı. Beklentiler 2,8 milyon varil azalma olması yönündeydi. Bu verinin etkisi ile yükselen petrol daha sonrasında bu kazanımlarını geri verdi.

Bugün gözler ABD Enerji Bilgi İdaresi’nin açıklayacağı haftalık stok verilerinde olacak. Bu veriler fiyatlar üzerinde etkili olacaktır.

BIST-100

Endekste kısa vadede aşağı yönde ivmelenme sürüyor. Bu eğilimin tepe noktası 100.800’de yer alıyor. Bu eşik yukarı yönde geçilmeden satış baskısı ortadan kalkmayacaktır. 100.800 üzerinde yeniden kuvvetli alımlar görebiliriz. Aşağıda ise 99.500 ilk destek olarak izlenebilir. Bu seviye altında kısmi baskı görebiliriz.

DAX

Endekste gelen sert satışlar 11.600 desteğinde tepki alımlarıyla karşılaştı. Bu destek önemli olacaktır. Tepki alımlarının devamında 11.800 direnci izlenebilir. Endeksin 11.600 altına sarkması durumunda satış baskısı derinleşebilir.

DOW JONES

Endekste 26.000 direncini izliyoruz. Bu eşik geçilirse alım tarafı ivme kazanabilir ve 26.450 hedeflenebilir. Endeksin 26.000 altında kalması görünüm açısından zayıf olacaktır.

 

WTI

Petrolde bu aşamada 52.00 desteği önemli bir eşik olarak izlenebilir. Bu destekten ilk aşamada toparlanma görebiliriz. Ancak 52.00 altına sarkılması durumunda satış baskısı ön planda olacaktır. Gelebilecek tepki alımlarında 54.50 ilk direnç olarak izlenebilir.

EURTRY

Paritede satış baskısı ön planda. 6.14 desteğini izliyoruz. Bu destek altına sarkılırsa  6.08’a doğru baskı görebiliriz. Gelebilecek tepki yükselişleri satış fırsatı  verebilir. Bu kapsamda ilk direnç olarak 6.18 izlenebilir.

ETHUSD

Ethereum’da kısa vadede dalgalanma sürüyor. Yükselen kanal desteği olarak 213’ü izliyoruz. Bu bölgeye doğru geri çekilmeler alım fırsatı verebilir. Pozitif görünüm 213 altında bozulacaktır. Yukarıda ise 230 direnci ön planda. Bu eşik üzerinde alım tarafı ivme kazanabilir.