Sabah Bülteni

PMI Verileri Önemli

Ağustos 22, 2019

Sosyal Medya: fbtwprpr

Ağustos 22, 2019

PMI Verileri Önemli

GÜNÜN GELİŞMELERİ

TÜRKİYE: Dün yurtiçinde ekonomik gündem oldukça sakindi. Dolar kuru Pazartesi ve Salı günü yaşadığı sert yükselişin ardından dün oldukça yatay hareket etti.

 

Bugün Ağustos ayı tüketici güven endeksi verisi açıklanacak. Bu verinin TL varlıklar üzerinde önemli bir etkisi olmayacaktır.

 

ABD: 30-31 Temmuz’da yapılan FOMC toplantısının tutanakları yayımlandı. Tutanaklara göre Fed yetkilileri, geçtiğimiz ay yaptıkları Federal Açık Piyasa Komitesi toplantısında aldıkları faiz indirimi kararını, para politikasında daha agresif bir gevşeme döngüsünün başlangıcından çok, politikanın “tekrar ayarlanması” olarak gördüklerini ifade ettiler. Fed üyeleri bu toplantıda, gelecekteki adımların nasıl olacağı konusunda konuşmakta isteksiz davrandılar. Tutanakların ardından piyasada önemli bir hareket yaşanmadı. Dolar endeksi güçlü seyrine devam ederken, ABD 10 yıllık faizleri ise %1.60 altında kalmaya devam etti.

Bugün ABD’de Ağustos ayı imalat PMI verisi açıklanacak. Ekonomik aktivitelere ilişkin son durumu gösterecek olan bu veri önemli olacaktır. Piyasa beklentisi 50.5 olması yönünde. Beklentilerin üzerinde bir veri dolar endeksi ve faizleri yükseltebilecekken, özellikle 50 altında kalabilecek bir veri ise baskı yaratacaktır.

EURO BÖLGESİ : Euro Bölgesi’nde ekonomik gündem dün oldukça sakindi. EURUSD paritesi gün genelinde yukarı yönde tepki vermeye çalışmasına rağmen, satış baskısı altında kalmaya devam etti.

Bugün Almanya ve Euro Bölgesi’nde imalat PMI verileri açıklanacak. Son aylarda gelen veriler oldukça zayıf. Bu verilerin daha da zayıflaması Euro üzerindeki baskıyı artıracaktır.

İNGİLTERE:  Dün İngiltere’de önemli bir gündem takip edilmedi. Brexit konusunda da yeni bir gündem bulunmuyor. Brexit’in nasıl olacağı konusu belirsizliğini koruyor. Bu kapsamda GBPUSD paritesi kısa vadede tepki üretse de genel resimde baskılanmaya devam ediyor.

Bugün de İngiltere’de ekonomik gündem sakin.

ASYA: Japonya’da tüm sanayi aktivite endeksi Haziran’da aylık bazda beklentiler dahilinde %0.8 daraldı. Asya piyasalarında bugün karışık bir seyir görmekteyiz.

USD/TRY

Paritede Pazartesi günü gelen 5.63 kırılmasının ardından yukarı yönde hareketler ön planda. Bu aşamada 5.77’yi kritik eşik olacaktır. Bu direnç geçilirse 5.90’a doğru yükseliş eğilimi görebiliriz. Olası geri çekilmelerde ise 5.63 ilk önemli destek noktası olacaktır.

EUR/USD

Paritede genel resimde düşen eğilim içerisinde kalmaya devam ediyor. Pariteye gelebilecek tepki alımları kademeli satış fırsatı vermeye devam edecektir. Kısa vadede 1.1110 ve 1.1150 genel resimde ise 1.1220 altında kalındığı sürece baskı ön planda olacaktır. Aşağıda ilk destek 1.1060’da yer alıyor. Bu seviye altında baskı artabilir.

ALTIN

Ons altında kısa vadede oynaklık oldukça yüksek. Yataylık söz konusu. Ana destek olarak 1493 seviyesini izliyoruz. Satış baskısının ön planda olması için bu eşiğin aşağı yönde geçilmesi gerekmekte. Böyle bir durumunda 1480’e doğru baskı görebiliriz. Ons’ta yukarıda ise 1510 ve 1522 sırasıyla izlenecek direnç seviyeleri olacaktır.

GBP/USD

Genel resimde düşen trendde olan parite, kısa vadede ise toparlanma sürecinde. 1.21 üzerinde kaldığı sürece bu toparlanma eğilimi de devam edecektir. Yukarıda 1.22 kritik direnç noktası. Alımların güçlenmesi için bu direncin geçilmesi gerekmekte. 1.21’in altında ise baskı görebiliriz.

BTC/USD

Bitcoin’de 11.000 direnci altında satış baskısı görmekteyiz. 9.700 desteğini izliyoruz. Bu destek altında 9.300’e doğru baskı artabilir. Alımların güçlenmesi için 11.000 eşiğinin geçilmesi gerekmekte.