Sabah Bülteni

Powell'dan Faiz İndirim Sinyali

Temmuz 11, 2019

Sosyal Medya: fbtwprpr

Temmuz 11 ,2019

Powell'dan Faiz İndirim Sinyali

GÜNÜN GELİŞMELERİ

TÜRKİYE: : Dün yurtiçinde ekonomik gündem sakindi. S-400’lerin parçalarının Türkiye’ye geldiğine yönelik haber akışları takip ediyoruz. Böyle bir durumda ABD’nin tavrı önemli olacaktır. Fed Başkanı Powell’in faiz indirim mesajı vermesinin ardından USDTRY’de aşağı yönde hareket izledik.

Bugün Mayıs ayı cari denge verisi açıklanacak. Piyasa beklentisi 0,28 milyar dolar cari fazla verilmesi yönünde. Bu beklenti gerçekleşirse 12 aylık cari açık 8,6 milyar dolardan 2,2 milyar dolara gerileyecek. Bu veriden ziyade ABD gelişmeleri ve S-400 konusu TL için önemli olacaktır.

ABD: Dün Fed Başkanı Powell’in kongre önündeki konuşması takip edildi. Powell, son dönemde ekonomiye ilişkin belirsizliklerin arttığını ve ekonomiyi desteklemek için hareket etmeye hazır olduklarını ifade etti. Powell, enflasyon konusunda ise olumsuz görüşünü yeniden tekrarladı. Sonrasında ise 18-19 Haziran FOMC toplantısının tutanakları takip edildi. Fed yetkilileri, Haziran ayındaki toplantıda, ABD ekonomi görünümüne yönelik belirsizlikler ve aşağı yönlü risklerin önemli ölçüde arttığı değerlendirmesinde bulundu ve bu durum faiz indirimi için zeminin güçlenmesine neden oldu. Bu gelişmeler neticesinde dolar endeksi ve ABD faizleri baskı altında kaldı.

Bugün ABD’de Haziran ayı enflasyon verileri açıklanacak. Kuvvetli bir enflasyon gelmediği sürece Fed’in Temmuz ayı sonunda faiz indirimi neredeyse kesinleşecektir. Bu durum dolar endeksi ve ABD faizlerini baskılayabilir. Kuvvetli bir enflasyon ise toparlanma sağlayacaktır.

EURO BÖLGESİ : Euro Bölgesi’nde ekonomik gündem sakindi. ABD bazlı gelişmeler sonrasında doların küresel bazda güç kaybetmesinin etkisiyle EURUSD paritesi yukarı yönde ivmelendi.

Bugün Almanya’da TÜFE verileri takip edilecek. Bu verilerin parite üzerinde önemli bir etkisi olmayacaktır.

İNGİLTERE:  İngiltere’de sanayi üretimi Mayıs ayında yıllık bazda %0.9 artış gösterdi. Beklentiler %1.2 artış olması yönündeydi. Beklentinin altında kalan veriye rağmen, Fed Başkanı Powell açıklamalarının ardından doların küresel bazda değer kaybetmesinin etkisiyle GBPUSD paritesi yukarı yönde ivmelendi.

Bugün İngiltere’de veri akışı sakin olacak.

ASYA: Fed Başkanı Powell’in faiz indirim sinyali vermesinin ardından küresel bazda artan risk iştahı Asya borsalarını da olumlu şekilde destekliyor. Bugün Asya piyasaları açısından önemli bir ekonomik gündem bulunmuyor.

USD/TRY

Paritede kısa vadede aşağı yönde ivmelenme söz konusu. 5.66 bu aşamada destek  olarak izlenebilir. Bu destek altında 200 günlük ortalama olan 5.58’e doğru baskı görebiliriz. Bu bölgeye doğru geri çekilmeler alım fırsatı verebilir. Yukarıda ise 5.70 ilk direnç konumunda. Bu eşik üzerinde 5.75 ana direnç olarak izlenebilir.

EUR/USD

Paritede 1.1280 direncini izliyoruz. Bu eşik geçilirse 1.1310 ve ardından 1.1330 seviyeleri hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde ise ilk destek 1.1265’te yer alıyor. Bu destek altında 1.1250 hedeflenebilir.

ALTIN

Ons altında ana direnç 1438’de yer alıyor. Bu eşik yukarı geçilmeden alım tarafı momentum kazanmayacaktır. 1438 kırılırsa 1465’e doğru yükseliş potansiyeli oluşabilir. Olası kar satışlarında ilk destek olarak 1415 izlenebilir. Bu desek altında 1398 ön planda olacaktır.

GBP/USD

Paritede 1.2500 desteği üzerinde toparlanma hareketi devam edebilir. Bu aşamada 1.2600 kritik direnç olarak izlenebilir. Düşen eğilim direnci bu noktada yer alıyor. Paritede olası geri çekilmelerde 1.2500’in altına sarkılırsa bir miktar baskı görebiliriz.

BTC/USD

Bitcoin’de kısa vadeli yükselen eğilim aşağı yönde kırıldı ve satış baskısı görmekteyiz. Bu aşamada 11.000 desteğini izliyoruz. Bu destek de kırılırsa satış baskısı derinleşebilir ve 10.750 hedeflenebilir. Bitcoin’in 11.000 üzerinde kalması nispeten olumlu olacaktır. Bu kapsamda 11.660 ilk kritik direnç noktası olarak izlenebilir.