Powell’ın Açıklamalarının Ardından Dolar Endeksine Tepki Geldi

Sosyal Medya: fbtwprpr

GÜNÜN GELİŞMELERİ

TÜRKİYE: Dün yurtiçinde ekonomik gündem oldukça sakindi. Ancak S-400 konusunda önemli gelişmeler yaşanmaya devam etti. Erdoğan yaptığı açıklamada ‘’ S-400 hava savunma sistemlerini önümüzdeki ay teslim almaya başlıyoruz. Güvenlik ihtiyaçlarımız konusundaki farklı seçeneklere de kapımız daima açık olmuştur. Türkiye bu konuda izin almak, hele hele baskılara boyun eğmek durumunda değildir. S-400 meselesi doğrudan egemenlik haklarımızla ilgili konudur ve bundan geri adım atmayacağız’’ ifadelerini kullandı. Bu konuşmaların ardından ABD’nin Daimi NATO Temsilcisi Kay Bailey Hutchison ‘’Bütün göstergeler Rusya’nın Türkiye’ye S-400 teslimatı yapacağını gösteriyor. Eğer S-400 sistemi teslim edilirse, sonuçlar Türkiye’nin F-35 savaş uçakları ile ilişkisinin sonlandırmasını da içerecek’’ ifadelerini kullandı. Bu gelişmeler TL varlıklar üzerinde oynaklığa neden oldu.

 

Bugün de yurtiçinde takip edilecek bir ekonomik gündem bulunmuyor.

ABD: ABD’de tüketici güven endeksi Haziran ayında 125.1’e geriledi. Bu veri Mayıs ayında 131.3 seviyesindeydi. Piyasa beklentisi 131.1 olması yönündeydi. Diğer yandan dün Fed Başkanı Powell’in konuşması takip edildi. Powell, yaptığı konuşmada, “Fed, verileri yakından izliyor ve buna uygun davranıyor. Ve bekleyip görmek istiyoruz, çünkü son dönemdeki değişiklikler son derece hızlı” şeklinde konuştu. Powell’in verileri bekleyip ona gör karar vermemiz gerekiyor şeklindeki açıklama piyasada ters bir etkiye neden oldu ve dolar endeksi ve faizler yükselirken, borsalarda ise satışlar ön plandaydı. Ancak Fed’in faiz indirim kararından dönmesinin çok zayıf bir ihtimal olduğunu söyleyebiliriz.

Bugün ABD’de Mayıs ayı dayanıklı mal siparişleri verisi takip edilecek.

EURO BÖLGESİ : Dün Euro Bölgesi’nde ekonomik gündem oldukça sakindi. Sabah saatlerinde 1.14 üzerini test eden EURUSD paritesi, Fed Başkanı Powell’in açıklamalarının ardından 1.1340’lara kadar geriledi.

Bugün Almanya’da GfK tüketici güven endeksi verisi takip edilecek. Bu verinin etkisi sınırlı olacaktır.

İNGİLTERE:  Dün İngiltere’de ekonomik gündem oldukça sakindi. Son dönemde yukarı yönde ivmelenen GBPUSD paritesi, Fed Başkanı Powell’in açıklamalarının ardından sert geriledi.

USD/TRY

Paritede kısa vadede oynaklık görmekteyiz. Yukarıda ilk aşamada 5.84 direncini izliyoruz. Bu eşik geçilirse 5.88 ve 5.95 seviyeleri test edilebilir. Aşağıda ise 5.7400 ilk önemli destek noktası. Bu destek altına sarkılırsa 5.70 hedeflenebilir. Paritenin genel resimde düşen trend içerisinde olduğunun altını çizmek gerekiyor.

EUR/USD

Paritede 1.14 üzerinden satışların geldiğini görmekteyiz. Kısa vadede 1.1340 desteğini izliyoruz. Bu destek altında1.1320 test edilebilir. Mevcut pozitif görünüm 1.1320 altına inilmesi durumunda bozulacaktır. Paritede olası alımlarda 1.14 üzerinde satış fırsatları oluşabilir.

ALTIN

Ons altında yükseliş eğilim tepe noktalarına yakın bölgeden sert satışlar geldi. Kısa vadede 1395 desteği izlenebilir. Bu destek altında 1370’e doğru baskı görebiliriz. Olası yükselişlerde ilk direnç 1425 olarak izlenebilir. Ons’ta 1340-50 bölgesine yaklaşıldıkça satış fırsatları oluşabilir.

GBP/USD

Paritede ön plana çıkardığımız 1.2770 direncinden satışların geldiğini görmekteyiz. Mevcut durumda 1.2660’ı izliyoruz. Bu destek kırılırsa baskı artabilir ve 1.26 hedeflenebilir. Olası tepki yükselişlerinde 1.2720 izlenebilir. Paritede 1.2770 direnci geçilmediği sürece yeni bir alı momentumu oluşması zor.

BTC/USD

Bitcoin’de yükseliş eğilimi oldukça kuvvetli. 12.900 direnci önemli. Bu eşik geçilirse 13.300 hedeflenebilir. Olası kar satışlarında 12.100 ilk destek olarak izlenebilir. Bitcoin’de yukarı yönde eğilim kuvvetli odluğu için geri çekilmeler kademeli alım fırsatları verebilir