Sabah Bülteni

Powell'ın Konuşması Takip Edilecek

Ağustos 23, 2019

Sosyal Medya: fbtwprpr

Ağustos 23, 2019

Powell'ın Konuşması Takip Edilecek

GÜNÜN GELİŞMELERİ

TÜRKİYE: Yurtiçinde ekonomik güven endeksi Ağustos ayında bir önceki aya göre %3 artış gösterdi. Dolar kurunda Pazartesi günü TCMB’nin zorunlu karşılıklarda atmış olduğu adımın ardından başlayan yükseliş eğilimi dün de devam etti ve dolar kuru 5.79’u test etti.

 

Bugün yurtiçinde ekonomik gündem sakin olacak.

 

ABD: ABD’de imalat PMI Ağustos ayında 50.5 olan beklentinin altında 49.9 olarak açıklandı ve son 10 yılın en düşüğüne geldi. Bu zayıf veri ile birlikte ilk aşamada dolar endeksi ve ABD faizleri geriledi ancak mevcut durumda güçlü seyir söz konusu.

Bugün Fed Başkanı Powell’in Jackson Hole toplantısındaki konuşması takip edilecek. Bu konuşmada para politikasına ilişkin yapacağı söylemler önemli olacaktır.

EURO BÖLGESİ : Almanya’da imalat PMI Ağustos ayında 43.0 olan beklentinin üzerinde 43.6 olarak açıklanırken, Euro Bölgesi’nde ise 46.2 olan beklentinin üzerinde 47.0 olarak geldi. Verilerde bir önceki aya göre toparlanma olsa da hala zayıflığın devam ettiğini görmekteyiz. Avrupa Merkez Bankası toplantı tutanaklarında ise, enflasyon ve ekonomide görülen yavaşlamanın uzun süre devam edeceği detayı yer aldı. EURUSD paritesi dün oldukça dalgalı bir seyir izledi ancak genel resimde baskı sürüyor.

Bugün Euro Bölgesi’nde ekonomik gündem sakin olacak.

İNGİLTERE:  Dün İngiltere’de önemli bir gündem takip edilmedi. Almanya Başbakanı Angela Merkel dün yaptığı açıklamada, 31 Ekim1e kadar Brexit ile ilgili bir çözüm bulabileceklerini ifade etti. Bu gelişmeyle birlikte sterlinde değer kazanımları gördük.

Bugün de İngiltere’de ekonomik gündem sakin.

ASYA: Japonya’da enflasyon Temmuz ayında yıllık bazda %0.6 olan beklentinin altında %0.5 olarak açıklandı. Haftanın son işlem gününde Asya piyasalarında karışık bir seyir görmekteyiz.

USD/TRY

Paritede Pazartesi günü gelen 5.63 kırılmasının ardından yukarı yönde hareketler ön planda. Bu aşamada 5.79 kritik eşik olacaktır. Bu direnç geçilirse 5.90’a doğru yükseliş eğilimi görebiliriz. Olası geri çekilmelerde ise 5.63 ilk önemli destek noktası olacaktır. Ara destek olarak ise 5.70 izlenebilir.

EUR/USD

Paritede genel resimde düşen eğilim içerisinde kalmaya devam ediyor. Pariteye gelebilecek tepki alımları kademeli satış fırsatı vermeye devam edecektir. Kısa vadede 1.1110 ve 1.1150 genel resimde ise 1.1220 altında kalındığı sürece baskı ön planda olacaktır. Aşağıda ilk destek 1.1060’da yer alıyor. Bu seviye altında baskı artabilir.

ALTIN

Ons altında kısa vadede oynaklık oldukça yüksek. Yataylık söz konusu. Ana destek olarak 1493 seviyesini izliyoruz. Satış baskısının ön planda olması için bu eşiğin aşağı yönde geçilmesi gerekmekte. Böyle bir durumunda 1480’e doğru baskı görebiliriz. Ons’ta yukarıda ise 1510 ve 1522 sırasıyla izlenecek direnç seviyeleri olacaktır.

GBP/USD

Genel resimde düşen trendde olan parite, kısa vadede ise toparlanma sürecinde. 1.21 üzerinde kaldığı sürece bu toparlanma eğilimi de devam edecektir. Yukarıda 1.23 kritik direnç noktası. Alımların güçlenmesi için bu direncin geçilmesi gerekmekte. Paritede ara destek olarak ise 1.2175’i izliyoruz.

BTC/USD

Bitcoin’de zayıf görünüm ön planda kalmaya devam ediyor. Kısa vadede 10.230 direncini izliyoruz. Bu eşik geçilirse 11.000 hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 10.000 ilk destek noktası. Bu seviye altında baskı artacaktır.