Öğle Bülteni

Risk İştahı Düşük, Borsalarda Satış Baskısı Ön planda

Ağustos 13, 2019

Sosyal Medya: fbtwprpr

Ağustos 12, 2019

Piyasalarda Sakin Seyir

GÜNÜN GELİŞMELERİ

TÜRKİYE: Yurtiçi piyasalar Kurban Bayramı nedeniyle 3 gün boyunca kapalı olacak. Bu nedenle BIST-100 endeksinde işlem gerçekleşmemekte.

ABD: ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşına ilişkin endişelerin artması ve Hong Kong’da yaşanan protestoların yatırımcıları güvenli varlıklara yönelttiğini görmekteyiz. Bu kapsamda borsalarda satışlar yaşanırken, ABD 10 yıllık faizlerinde ise baskı görmekteyiz. Faizler %1.63’e kadar geriledi. Dün %1’in üzerinde değer kaybeden ABD borsalarının ardından vadeliler de bugün satıcılı seyrediyor.

Bugün ABD’de Temmuz ayı enflasyon verileri açıklanacak. Normal şartlarda gelebilecek yüksek enflasyon verilerinin Fed’in faiz indirim beklentilerini azaltması ve dolar endeksi ile ABD faizlerini yukarı çekmesi beklenir ancak yaşanan gelişmeler bu hareketleri sınırlayabilir. Zayıf enflasyon verileri ise dolar endeksi ve ABD faizlerini baskılamaya devam edecektir.

EURO BÖLGESİ:  Bugün Euro Bölgesi’nde ve Almanya’da ZEW ekonomik güven endeksleri açıklanacak. Bölgeden son dönemde gelen veriler oldukça zayıf sinyaller vermişti. Ticaret savaşını da hesaba kattığımızda güven endekslerinde yaşanacak düşüşler sürpriz olmayacaktır.

Küresel bazda azalan risk iştahı neticesinde Dax endeksinde de satışlar görmekteyiz.

PETROL: Küresel bazda düşük olan risk iştahı petrol fiyatları üzerinde önemli bir baskıya neden olmasa da yaşanabilecek yükselişleri bu aşamada sınırlandırıyor.

Bugün gözler akşam saatlerinde Amerikan Petrol Enstitüsü haftalık stok verilerin olacak. Stokların durumuna göre petrol fiyatlarında hareketlilik görebiliriz.

 

DAX

Endekste satış baskısı ön planda. Gün içerisinde 11.650 altında kalınması bu baskıyı artırabilir. Bu aşamada 11.500 desteği kritik olacaktır. BU seviye altına sarkılırsa 11.400’e doğru baskı görebiliriz. Endekste satış baskısının hafiflemesi için 11.650 üzerinde hareket görülmesi gerekiyor.

DOW JONES

Endekste dün gelen satışlarla birlikte yeniden 26.000 altında hareket söz konusu. Bu seviye altında kalınması baskının artmasına neden olabilir. Bu kapsamda 25.800 desteği ilk hedef olabilir. Bu seviye altında baskı derinleşebilir. Endekste baskının azalması için 26.000 üzerinde hareket gerekiyor.

WTI

Petrolde kısa vadede 54.50 desteği önemli. Bu destek üzerinde pozitif görünüm ön planda olacaktır. Bu kapsamda ilk direnç olarak 55.20 izlenebilir. Bu eşik geçilirse alım tarafının ivme kazanmasını bekleyebiliriz. Petrolde 54.50 desteği altında olası hareketlerde satış tarafı ön planda olabilir ve önce 54.00, ardından 53.40 hedeflenebilir.

 

 

EURTRY

Paritede toparlanma hareketi var ancak henüz kritik dirençler geçilemedi. 6.25 ve 6.28 paritede izlediğimiz kritik eşikler. Bu bölgeler geçilmeden yukarı yönde net bir ivmeden söz etmek zor olacaktır. Geri çekilmelerde 6.20 desteği kısa vadede önemli olacak. 6.28 geçilmesi durumunda alım tarafı momentum kazanacaktır.

ETHUSD

Ethereum’da kısa vadede ivme kaybı görmekteyiz. 217 direnci bu aşamada kritik olacak. Bu eşik geçilmeden alım tarafı ivme kazanmayacaktır. 217 geçilmesi durumunda 230 hedeflenebilir. Ethereum’da aşağıda ise 201 ana destek olarak izlenebilir.