Öğle Bülteni

Risk İştahı Düşük Seyrediyor

Temmuz 9, 2019

Sosyal Medya: fbtwprpr

Temmuz 8, 2019

Risk İştahı Düşük Seyrediyor

GÜNÜN GELİŞMELERİ

TÜRKİYE: Bugün yurtiçinde ekonomik gündem sakin. Yurtdışı piyasalarda görülen satış baskısı ve yurtiçinde TCMB Başkanı Çetinkaya’nın görevden alınması sonrasında risk priminde görülen yükseliş neticesinde TL varlıklar baskı altında kalmaya devam ediyor. Dünkü satışların ardından BIST-100 endeksi bugün de satıcılı seyrediyor.

ABD:ABD’den gelen istihdam verilerinin ardından Fed’in beklenen kadar güvercin olmayacağına yönelik beklentiler artış gösterdi. ABD 10 yıllık faizleri geçen hafta %1.94 görmüştü, mevcut durumda %2.05 üzerinde. Bu durum risk iştahını azaltırken, borsalara ise satış getiriyor.

Bugün ABD’de ekonomik gündem sakin olacak. Yarın Fed Başkanı Powell’in yapacağı konuşma ve Perşembe günü enflasyon verileri kritik olacak.

EURO BÖLGESİ:Bugün Euro Bölgesi’nde ekonomik gündem oldukça sakin. Küresel piyasalarda azalan risk iştahı neticesinde Dax endeksinde %1’in üzerinde değer kayıpları izliyoruz. Ayrıca özellikle Almanya’dan gelen makro verilerin zayıflığa işaret etmesi de endeks üzerinde baskı oluşturuyor.

PETROL: Petrol fiyatlarında son 5 işlem günüdür yatay hareketler görmekteyiz. Dün satıcılı seyreden petrol, bugün ise dünkü kayıplarını telafi ediyor. Bu akşam Amerikan Petrol Enstitüsü tarafından açıklanacak olan haftalık petrol stok verileriyle birlikte sert hareketler görebiliriz.

BIST-100

Endekste zayıf görünüm sürüyor. Kısa vadeli destekler aşağı yönde kırıldı. Bu aşamada G-20 zirvesi sonrası oluşan 96.600’deki boşluğa doğru gevşeme beklenebilir. Olası tepki alımlarında 99.000 civarı ilk satış fırsatı verebilecek bölge olabilir. Genel resimde 100.800 eşiği geçilmeden endekste alım tarafı zayıf kalacaktır.

DAX

Endeks kritik 12.450 desteğinin altına sarktı. Bu aşamada satış baskısı ön planda kalabilir. Geri çekilmenin devamında 12.200 önemli destek olarak izlenebilir. Bu bölge altında baskı derinleşecektir. Endekste toparlanma için 12.450 üzerinde hareket gerekmekte.

DOW JONES

Endekste pozitif ivmelenme sürüyor. Kısa vadede 26.700 üzerinde kalınması bu görünümün devam açısından önemli olacak. Bu kapsamda 27.850 eşiği ilk aşamada izlenebilir. Endekste 26.700 altına olası geri çekilmelerde satış baskısı görebiliriz. Bu kapsamda 26.550 hedeflenebilir.

WTI

Petrolde teknik sıkışma görmekteyiz. Yukarıda 58.00 ve 58.80 seviyeleri sırasıyla izlenecek direnç seviyeleri. Bu eşikler ilk şamada satış fırsatı verebilir. Petrolde 58.80 direnci geçilirse satışlar riskli olacaktır. Olası geri çekilmelerde ise 57.30 ilk destek noktası. Bu destek kırılırsa 56.70 hedeflenebilir.

EURTRY

Paritede kısa vadede oynaklık söz konusu. Burada kritik eşik 6.50 direnci. Bu eşik geçilirse 6.54 hedeflenebilir. Paritede aşağıda ise 6.41 ara destek olarak izlenebilir. Bu destek altına sarkılırsa 6.35’e doğru baskı görebiliriz.

ETHUSD

Ethereum’da yükseliş eğilimi devam ediyor. Genel resimde 277 desteği üzerinde görünüm pozitif. 317 direnç olarak izlenebilir. Bu eşik geçilirse 325 test edilebilir. Ethereum’da ana destek 277, ara destek olarak ise 305 izlenebilir.