Öğle Bülteni

Risk İştahı Yüksek

Eylül 4, 2019

Sosyal Medya: fbtwprpr

Eylül 4, 2019

Risk İştahı Yüksek

GÜNÜN GELİŞMELERİ

TÜRKİYE: Bugün yurtiçinde ekonomik gündem sakin. ABD ile Çin arasında azalan gerginlik ve Brexit endişelerinin azalması risk iştahını artırıyor. Bu kapsamda BIST-100 endeksinde alımlar ön planda.

ABD: Ticaret savaşına ilişkin endişelerin azaldığını görmekteyiz. İki ülke temsilcileri Ekim ayında bir araya gelecek. Bu endişelerin azalması risk iştahını artırırken ABD vadelilerinde pozitif görünüm sağlıyor.
Bugün ABD’de özel sektör tarım dışı istihdam ve ISM hizmet PMI verileri takip edilecek. Yarın açıklanacak olan istihdam piyasası verileri öncesinde bu veriler sınırlı etki yapacaktır.

EURO BÖLGESİ:  Almanya’da fabrika siparişleri aylık bazda %2.7 daraldı. Beklentiler %1.5 daralma olması yönündeydi. Almanya’da ekonomik aktiviteler uzun süredir zayıf seyrediyor. Gelen bu zayıf veriler Euro üzerinde genel olarak baskıya neden olurken, ECB’den teşvik beklentilerini güçlendiriyor. Küresel bazda artan risk iştahı Dax endeksini destekliyor.

PETROL:  Küresel bazda artan risk iştahı petrol fiyatlarını yukarı yönde destekliyor. Amerikan Petrol Enstitüsü’nün açıkladığı haftalık stoklar 2,5 milyon varil azalış beklentisinin aksine 0,4 milyon varil artış gösterdi. Stoklar petroldeki yükselişleri nispeten sınırladı.
Bugün ABD Enerji Bilgi İdaresi’nin açıklayacağı haftalık stoklar da fiyatlar üzerinde etkili olacaktır.

BIST100

Endekste pozitif görünüm sürüyor ancak 100.800 civarında ara bir direnç söz konusu. Bu bölgeden kar satışları gelebilir. Ancak ana trend yukarı yönde devam ettiği için geri çekilmeler kademeli fırsat vermeye devam edebilir. Endekste 97.500 ara, 96.000 ise ana destek konumunda.
BİST100

DAX

Endekste pozitif teknik görünüm sürüyor. 12.000, 11.850 ve 11.730 endeks için alım noktaları. Olası geri çekilmelerde değerlendirilebilir. 11.700 altında görünüm bozulacaktır. Yukarıda ise 12.200 direnç noktası olarak ön planda.
DAX

DOW JONES

Endekste pozitif görünüm korunuyor. Kısa vadede 26.000, genel resimde 25.600 üzerinde kalındığı sürece bu görünüm korunacaktır. Yukarıda 26.400 direnç olarak izlenebilir. Alımların ivme kazanması için bu eşiğin geçilmesi gerekmekte.
DOW JONES

WTI

Petrolde düşen eğilim tepe noktaları test ediliyor. 56.30 kritik eşik. Bu eşik geçilirse alım tarafı ön planda olacaktır. Geri çekilmelerde ise 55.50 ilk destek noktası olarak izlenebilir. Bu destek altında baskı görebiliriz.
PETROL

EURTRY

Son dönemde baskı altında kalan paritede tepki alımları görmekteyiz. Bu aşamada 6.29 eşiği kritik olacaktır. Bu eşik geçilirse 6.33 test edilebilir. Olası geri çekilmelerde 6.20 ana destek noktası olarak izlenebilir.
EURTRY

ETHUSD

Ethereum’da teknik sıkışma oldukça kuvvetli. Aşağıda 173 kritik. Bu seviye altında 166’ya doğru baskı görebiliriz. Yukarıda ise 177 direnç olarak izlenebilir. Bu eşik üzerinde alımlar canlanacaktır.

ETHUSD