Sabah Bülteni

Haftanın Son İşlem Gününde Gündem Nispeten Sakin

Temmuz 15, 2019

Sosyal Medya: fbtwprpr

Temmuz 15, 2019

S-400 Özelinde TL Üzerinde Baskı Görmekteyiz

GÜNÜN GELİŞMELERİ

TÜRKİYE: Milli Savunma Bakanlığı Cuma günü yaptığı açıklamada, S-400’lerin birincil grup malzemelerinin teslim alınmaya başlandığını ifade etti. Bu açıklamanın ardından TL varlıklar üzerinde baskı oluştu. ABD Savunma Bakanlığı konu ile ilgili bir açıklama yapacaklarını ifade etti ancak bir açıklama gelmedi. Bu gelişmelerin ardından Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye’nin kredi notunu indirdi. Fitch Ratings’ten yapılan açıklamada, Türkiye’nin uzun dönem yabancı para cinsinden kredi notunu Mayıs en “BB-” seviyesine düşürüldüğü, not görünümünün “negatif” olduğu bildirildi. Açıklamada kredi notunun indirilmesinin nedenleri arasında, Merkez Bankası ile ilgili son gelişmeler, ekonomideki dengelenme için beklenen büyümenin gecikmesi, enflasyonun düşürülmesinde gecikme ve Türkiye’nin Rusya’dan aldığı S-400 hava savunma sistemlerinin teslimatının ABD yaptırımları riski taşıması gösterildi.

Yurtiçi piyasa bugün 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü nedeniyle kapalı olacak. Özellikle S-400 konusunun TL üzerindeki etkisi yakından takip edilecek.

ABD: ABD’de manşet ÜFE Haziran ayında yıllık bazda %1.6 olan beklentinin üzerinde %1.7 olarak gelirken, çekirdek ÜFE ise %2.1 olan beklentinin üzerinde %2.3 olarak açıklandı. Bir önceki gün de çekirdek enflasyon beklentilerin üzerinde gelmişti, Bu verilerin ardından dolar endeksi ve ABD faizleri sınırlı şekilde yükseldi ancak gün genelinde zayıf seyrettiler.

Bugün ABD’de ekonomik gündem sakin olacak.

EURO BÖLGESİ : Euro Bölgesi’nde sanayi üretimi Mayıs ayında yıllık bazda %0.5 daraldı. Beklentiler %1.5 daralma olması yönündeydi. Beklentilerden daha az daralan sanayi üretiminin de etkisiyle EURUSD paritesi günü alıcılı tamamladı.

Bugün Euro Bölgesi’nde önemli bir gündem bulunmuyor.

İNGİLTERE:  Cuma günü İngiltere’de önemli bir ekonomik gündem takip edilmedi. GBPUSD paritesi geçtiğimiz hafta başında başlattığı toparlanma eğilimine Cuma günü de devam etti.

Bugün de İngiltere’de veri akışı sakin olacak.

ASYA: Çin ekonomisi 2Ç19’da yıllık bazda beklentiler dahilinde % 6.2 büyüdü. Çin’den gelen diğer verilere baktığımızda sanayi üretimi beklentilerin oldukça üzerinde % 6.3 açıklanırken perakende satış verileri de beklentilerin oldukça üzerinde % 9.8 olarak gerçekleşti. Gelen veri Nisan 2018’den beri en yüksek değeri ifade ederken Çin piyasaları büyümeye yönelik gelen bu verileri olumlu karşıladı. Çin’de işsizlik oranı ise beklentiler dahilinde % 5.1’de kaldı.Bu verilerin ardından Asya borsalarında yataya yakın sınırlı yükseliş eğilimi izliyoruz.

USD/TRY

Paritede yukarı yönde eğilim ön planda. Kısa vadede 5.77 üzerinde kalındığı her durumda bu eğilim korunacaktır. Yukarıda ilk aşamada 5.75 direncini izliyoruz. Bu eşik geçilirse alım tarafı kuvvetlenebilir. Bu kapsamda 5.80 ilk aşamada hedeflenebilir. Paritede olası geri çekilmeler 5.67 üzerinde kalındığı sürece alım fırsatı vermeye devam edecektir.

EUR/USD

Paritede kısa vadede yataylık izliyoruz. İlk aşamada 1.1280 direncini ön planda. Bu eşik geçilirse 1.1310 ve ardından 1.1330 seviyeleri hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde ise ilk destek 1.1265’te yer alıyor. Bu destek altında 1.1250 hedeflenebilir.

ALTIN

Ons altında kısa vadeden ziyade genel resimdeki seviyelere odaklanmak gerekmekte. Ana direnç 1438’de yer alıyor. Bu eşik yukarı geçilmeden alım tarafı momentum kazanmayacaktır. 1438 kırılırsa 1465’e doğru yükseliş potansiyeli oluşabilir. Olası kar satışlarında ilk destek olarak 1400 izlenebilir. Bu desek altında 1385 ön planda olacaktır.

GBP/USD

Paritede 1.2500 desteği üzerinde toparlanma hareketi devam ediyor. Bu aşamada 1.2600 kritik direnç olarak izlenebilir. Düşen eğilim direnci bu noktada yer alıyor. Paritede olası geri çekilmelerde 1.2500’in altına sarkılırsa bir miktar baskı görebiliriz. Ara destek olarak 1.2550 izlenebilir.

BTC/USD

Bitcoin’de 11.000 desteği altına sarkıldı. Bu seviye altında kalındığı sürece satış baskısı görebiliriz. Bu kapsamda 9.880’e doğru potansiyel baskı ön planda olabilir. Bu destekten tepki yükselişleri değerlendirilebilir. Bitcoin’de asıl toparlanma hareketi 11.000 üzerinde başlayacaktır. Bu seviye üzerinde ilk aşamada 11.800 test edilebilir.