Sabah Bülteni

Seçimin Ardından TL'de Değerlenme

Haziran 24, 2019

Sosyal Medya: fbtwprpr

Haziran 24,2019

Seçimin Ardından TL'de Değerlenme

GÜNÜN GELİŞMELERİ

TÜRKİYE: Dün İstanbul seçimleri yapıldı. Resmi olmayan sonuçlara göre Millet İttifakı adayı İmamoğlu seçimi kazandı. Seçim belirsizliğinin ortadan hızlı ve sorunsuz bir şekilde kalkmasının ardından TL’de değer kazanımları görmekteyiz. Cuma günü 5.82’den kapanış yapan dolar kuru, mevcut durumda 5.73’ten işlem görüyor.

Bugün yurtiçinde reel sektör güveni ve kapasite kullanım oranı verileri takip edilecek. Bu verilerin önemli bir etkisi olmayacaktır.

ABD: ABD’de Cuma günü imalat PMI verisi 50.5 olan beklentinin altında 50.1 olarak açıklandı ve ekonomik aktivitelerde momentum kaybının devam ettiğinin sinyalini verdi. Fed toplantısı sonrasında baskı altında kalan dolar endeksi ve faizler, bu verilerin ardından da zayıf seyrini sürdürdü.

Bugün ABD’de Chicago Fed ve Dallas Fed imalat aktivite endeksleri açıklanacak. Bu veriler ekonomiye ilişkin vereceği sinyallerden ötürü fiyatlamalarda etkili olabilir.

EURO BÖLGESİ : Almanya’da imalat PMI Haziran ayında 45.4 olarak açıklandı. Beklenti 44.6 olması yönündeydi. Bu veri Mayıs ayında ise 44.3 seviyesindeydi. Euro Bölgesi’nde ise imalat PMI Haziran ayında 47.8 olarak açıklandı. Beklenti 48 olması yönündeydi. Bu veri Mayıs ayında ise 47.7 seviyesindeydi. Her ne kadar PMI verileri daralma bölgesinde kalmaya devam etse de bir önceki aya göre toparlanma olması euro’yu destekledi. Dolar’ın da küresel bazda zayıf olmasının etkisiyle EURUSD paritesi yukarı yönde eğilimine devam etti.

Bugün Almanya’da IFO ekonomik beklentiler verisi açıklanacak. Bu veri gün içi hareket yaratabilir.

İNGİLTERE:  Cuma günü İngiltere’de ekonomik gündem oldukça sakindi. Dolar’ın küresel bazda zayıf olmasının da etkisiyle GBPUSD paritesi yukarı yönde eğilimine devam etti.

Bugün de İngiltere’de ekonomik gündem sakin olacak.

ASYA: Bugün Asya piyasalarını ilgilendiren bir ekonomik gündem bulunmuyor. Yeni haftanın ilk işlem gününde Asya piyasaları karışık bir hareket içerisinde seyrediyor.

USD/TRY

Paritede aşağı yönde bir eğilimden söz edebilir. 5.72 desteğini izliyoruz. Bu destek kırılırsa önce 5.66’ya doğru satış baskısı görebiliriz. Olası tepki yükselişlerinde 5.83 ilk direnç noktası olarak izlenebilir. Mevcut teknik görünümde yükselişler satış fırsatı verebilir.

EUR/USD

Paritede yukarı yönde ivmelenme söz konusu. 1.1360 desteği üzerinde kalındığı sürece yukarı yönde hareketler devam edebilir. Yukarıda 1.14 direnci geçilirse 1.1445’e doğru alım görebiliriz. Paritenin 1.1365 altına sarkması kısa süreli momentum kaybına neden olabilir ve 1.1330 test edilebilir.

ALTIN

Ons’ta tarihi direnç bölgesi geçen hafta yukarı yönde geçildi. 1365 üzerinde kalındığı sürece bu yapı korunacaktır. Kısa vadede 1410 direnci izlenebilir. Bu eşik üzerinde 1430 bölgesi ön planda olabilir. Olası kar satışlarında 1390 ilk destek noktası olarak izlenebilir.

 

GBP/USD

Paritede kritik 1.2760 direnci test ediliyor. Bu eşik geçilirse 1.2810’a doğru alım görebiliriz. Olası geri çekilmelerde ilk destek olarak 1.2730 izlenebilir. Bu destek altında 1.2700 test edilebilir.

BTC/USD

Bitcoin’de yükseliş eğilimi ön planda. 10.240 üzerinde kalındığı sürece bu görünüm devam edecektir Bu kapsamda 11.200 direnci kritik. Bitcoin’de 10.240 altına olası sarkmalarda ivme kaybı görebiliriz.  Bu kapsamda 10.000 hedeflenebilir.