Sabah Bülteni

Teknik Sıkışmalar Arttı

Eylül 17, 2019

Sosyal Medya: fbtwprpr

Eylül 17, 2019

Teknik Sıkışmalar Arttı

GÜNÜN GELİŞMELERİ

TÜRKİYE: Dün yurtiçinde önemli bir gündem takip edilmedi. Hafta açılışında piyasalarda oluşan endişe ile birlikte 5.74’e kadar yükselen dolar kuru ardından sınırlı geri çekilme gösterdi.

Bugün yurtiçinde ekonomik gündem sakin.

ABD: ABD’de New York Fed imalat endeksi, 4.00 puan olan beklentinin altında 2.00 puan olarak açıklandı. Bu verinin önemli bir etkisi olmadı. Kritik Fed toplantısı öncesinde dolar endeksi ve ABD 10 yıllık faizleri yükselmeye devam etti.

Bugün ABD’de sanayi üretim verileri açıklanacak. Bu verinin gün içi hareketlere etkisi olacaktır.

EURO BÖLGESİ : Dün Euro Bölgesi’nde ekonomik gündem sakindi. EURUSD paritesinde düşen eğilim devam etti ve parite 1.10’a kadar geriledi.

Bugün Almanya ve Euro Bölgesi’nde ZEW ekonomik güven endeksleri açıklanacak. Bu verilerin etkisi sınırlı kalacaktır.

İNGİLTERE:  Dün İngiltere’de gündem sakindi. Brexit ile ilgili genel itibarıyla olumlu açıklamalar gelmesine rağmen, doların küresel bazda güçlenmesi neticesinde GBPUSD paritesinde aşağı yönde hareketler etkili oldu.

Bugün İngiltere’de ekonomik gündem sakin olacak.

ASYA: Bugün Asya piyasaları açısından gündem sakin. Küresel bazda yaşanan gelişmeler neticesinde Asya borsalarında zayıf seyir görmekteyiz.

USD/TRY

Paritede yukarı yönde eğilim ön planda. Kısa vadede 5.76, genel resimde 5.82 kritik eşikler. Bu bölgeler geçilmediği sürece kurda ekstra bir atak beklemiyoruz. Olası geri çekilmelerde ise 5.69 ve 5.65 seviyeler alım yönünde fırsat verebilir.

EUR/USD

Paritede düşen eğilim devam ediyor. Bu eğilimin direnç noktaları 1.11 ve 1.1120’den geçiyor. Bu bölge yukarı yönde geçişmediği sürece zayıf seyir sürecektir. Aşağıda ise 1.10 ilk destek noktası. Bu bölge altındaki kapanışlar baskı artabilir.

ALTIN

Ons altında teknik sıkışma belirginleşti. Genel resimde baskı devam ediyor. Kısa vadede 1508 direnci altında kalınması baskının devamı açısından önemli olacak. Aşağıda ise 1485 desteğini ön planda tutmaya devam ediyoruz. Altının seyri açısından bu destek kritik olacaktır.

GBP/USD

Paritede bu aşamada 1.24 desteğine doğru geri çekilmelerde tepki yükselişleri görebiliriz. Ancak 1.24 desteğinin kırılıp kırılmaması paritenin seyrini belirleyecektir. Olası yükselişlerde 1.25 yeniden direnç olarak izlenebilir. 1.24 altında ise 1.2360’a doğru baskı mümkün.

BTC/USD

Bitcoin’de kısa vadede teknik sıkışma söz konusu. Düşen eğilim tepe noktası olarak 10.500’ü izliyoruz. Bu eşik yukarı geçilmeden alım tarafı ivme kazanmayacaktır. 10.500 geçilmesi durumunda 11.000 hedeflenebilir. Aşağıda ise 10.100/10.000 bölgesi kısa vadeli destek konumunda. Bu böğle altında baskı görebiliriz.