Sabah Bülteni

TL'de Sert Kayıplar

Temmuz 08, 2019

Sosyal Medya: fbtwprpr

Temmuz 8 ,2019

TL'de Sert Kayıplar

GÜNÜN GELİŞMELERİ

TÜRKİYE: Hafta sonu beklenmedik bir şekilde TCMB Başkanı Çetinkaya’nın görevden alınmasının ardından TL tarafında yeni haftaya sert değer kayıpları ile başlıyoruz. Cuma günü 5.62 seviyesinden kapanan dolar kuru mevcut durumda 5.74’ten işlem görüyor. İlk açılışta 5.80 üzeri seviyeler görülmüştü.

Bugün yurtiçinde ekonomik gündem sakin olacak. Hafta sonu yaşanan gelişmelerin etkisi ve S-400 le ilgili gelişmeler takip edilebilir.

ABD: Cuma günü ABD’de istihdam piyasası verileri takip edildi. Tarım dışı istihdam 160 bin olan beklentinin üzerinde 224 bin olarak açıklandı ve ekonomide bozulma beklentilerini nispeten azalttı. Ortalama saatlik kazançlar ise yıllık bazda %3.2 olan beklentinin altında %3.1 artış gösterdi. Özellikle tarım dışı istihdamın kuvvetli gelmesi ve ücretlerde bozulma olmaması nedeniyle Fed’den iki faiz indirim beklentileri oldukça azaldı. Bu kapsamda dolar endeksi ve faizler toparlandı.

Bugün ABD’de gündem sakin olacak.

EURO BÖLGESİ : Cuma günü Almanya’da fabrika siparişleri beklentilerin oldukça üzerinde daralma göstermişti. Yıllık bazda %8.6 daralma söz konusu. Gerek bu zayıf veri gerekse ABD verilerinin güçlü olması sonrasında EURUSD paritesi sert geriledi.

Bugün Almanya’da sanayi üretim verileri takip edilecek.

İNGİLTERE:  Cuma günü İngiltere’de ekonomik gündem sakindi. ABD’den gelen güçlü istihdam verilerinin ardından GBPUSD paritesi satıcılı seyretti.Bugün de İngiltere’de ekonomik gündem sakin olacak.

ASYA: Japonya’da makine siparişleri yıllık bazda %3.7 daraldı. Beklentiler %3.6 daralma olacağı yönündeydi. Cuma günü gelen ABD verilerinin ardından Fed’in faiz  indirim beklentilerine ilişkin azalan beklentiler sonrası Asya piyasalarında satıcılı görünüm var.

USD/TRY

Paritede 200 günlük ortalamadan dönüş görmekteyiz. Mevcut durumda oynaklık yüksek olabilir. 5.80’i ara direnç olarak izliyoruz. Bu eşik geçilirse düşen eğilim direnci olan 5.87 izlenebilir. Paritede olası kar satışlarında ilk destek 5.70’te yer alıyor.

EUR/USD

Paritede satış baskısı izliyoruz. Bu aşamada 1.1200 seviyesi önemli olacaktır. Bu destek kırılırsa 1.1180’e doğru baskı oluşabilir. Olası tepki alımlarında ise 1.1260 direnç olarak izlenebilir. Bu eşik geçilirse 1.1295 test edilebilir.

ALTIN

Ons altında kısa vadede yataylık ön planda. Aşağıda 1380 önemli destek noktası. Satışların hızlanması için bu desteğin kırılması gerekmekte. Böyle bir durumda 1365 hedeflenebilir. Yukarıda ise 1405 ara direnç konumunda. Bu eşik geçilirse 1417 bölgesi hedeflenebilir

GBP/USD

Paritede satış baskısı sürüyor. Mevcut durumda 1.2500 desteği ön planda. Bu seviye  altına inilirse baskı derinleşebilir ve 1.2470 hedeflenebilir. Paritenin 1.2500 üzerinde kalması tepki alımlarını beraberinde getirebilir. Bu aşamada 1.2550 direnci izlenebilir. Bu eşik geçilirse alımlar ivme kazanabilir.

 

BTC/USD

Bitcoin’de kısa vadede düşen trend izliyoruz. 11.600 direnci önemli. Bu eşik geçilirse toparlanma görebiliriz ve düşen trend tepe noktası olan 12.150 hedeflenebilir. Aşağıda ise 11.100 desteğini izliyoruz. Bu destek kırılırsa 10.500 hedeflenebilir.