Sabah Bülteni

Trump Gelişmeleriyle Birlikte Piyasada Oynaklık Yükseldi

Eylül 25, 2019

Sosyal Medya: fbtwprpr

Eylül 25, 2019

Trump Gelişmeleriyle Birlikte Piyasada Oynaklık Yükseldi

GÜNÜN GELİŞMELERİ

TÜRKİYE: Yurtiçinde reel sektör güven endeksi Eylül ayında 102.5’ten 98.8’e geriledi. Kapasite kullanım oranı ise bir önceki aya göre 0.3 puan düşerek %76.3 puan oldu. ABD’den Türkiye’ye dair gelen olumlu açıklamalar neticesinde kurda geri çekilmeler yaşandı ancak kalıcılık sağlanmadı.

Bugün yurtiçinde ekonomik gündem sakin olacak.

ABD: ABD’de tüketici güven endeksi 134.1 olan beklentinin altında 125.1 açıklandı. Gelen zayıf verinin etkisiyle dolar endeksinde zayıflık görüldü. ABD 10 yıllık faizleri ise gevşemeye devam etti. Dün akşam saatlerinde ise Trump’ın Ukrayna Başbakanı ile yaptığı konuşmanın tam dökümünü vereceğini açıklamasının ardından piyasalarda oynaklık oldukça yükseldi. Son olarak ise ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi, Başkan Trump’ın azledilme sürecinin başlatılması için ilk resmi girişimi yaptıklarını açıkladı.

Bugün ABD’de yeni konut satışları açıklanacak. Bu verinin önemli bir etkisi olmayacaktır.

EURO BÖLGESİ : Almanya’da IFO iş ortamı güven endeksi 94.5 puan olan beklentinin hafif üzerinde 94.6 olarak açıklandı. IFO tarafından yayınlanan raporda Almanya ekonomisinin 3.çeyrekte muhtemelen yeniden daralacağı ifade edildi. Pazartesi günü zayıf PMI verileriyle baskı altında kalan parite, dün ise toparlandı. Ancak genel resimde zayıflık devam ediyor.

Bugün Euro Bölgesi’nde ekonomik gündem sakin olacak.

İNGİLTERE:  Dün İngiltere’de siyasi tarafta önemli gelişmeler yaşandı. İngiltere’de Anayasa Mahkemesi, Başbakan Boris Johnson’ın parlamentoyu tatil etme kararının hukuka aykırı olduğuna hükmetti. Ardından İşçi Partisi lideri, Johnson’ı istifa etmeye çağırdı. Mahkeme’nin verdiği kararın ardından sterlin’de sert değer kazanımları gördük. Erken seçim riski ise sterlin için nispeten olumsuz bir durum.

Bugün İngiltere’de ekonomik gündem sakin olacak. Brexit ve İngiltere siyasetine ilişkin gelebilecek haber akışları önemli olacaktır.

ASYA: Asya piyasaları için ekonomik gündem sakin. ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi, Başkan Trump’ın azledilme sürecinin başlatılması için ilk resmi girişimi yaptıklarını açıkladı. Bu gelişme ile birlikte ABD borsalarında sert satışlar görülürken bu durum Asya borsalarını da olumsuz etkiliyor

USD/TRY

Paritede 5.65 üzerindeki yukarı yönde eğilim korunuyor. Yukarıda 5.75 kritik direnç noktası. Bu eşik geçilirse 5.80/5.82 bölgesi hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde 5.65 desteği yeniden fırsat verebilir.

EUR/USD

Paritede düşen eğilim devam ediyor. Bu eğilimin direnç noktaları 1.1080 ve 1.1110’den geçiyor. Bu bölge yukarı yönde geçişmediği sürece zayıf seyir sürecektir. Paritede aşağıda ise 1.0920’yi ana destek bölgesi olarak izliyoruz.

ALTIN

Ons’ta oynaklık oldukça yükseldi. Yukarıda 1540 direnci kritik olacaktır. Aşağıda ise 1522 ise ilk destek noktası. Bu destek altında baskı derinleşebilir.

GBP/USD

Parite dün 1.25 direncini test etti ve gevşedi. Mevcut durumda yükseliş eğilimi devam ediyor. Bu eğilimin destek noktası 1.2420’den geçiyor. Bu bölge alım yönünde fırsat verebilir. Yükselişlerde 1.25 yeniden direnç olarak izlenebilir.

BTC/USD

Bitcoin’de satış baskısı oldukça kuvvetli. Ana direnç olan 10.200 altında kalındığı sürece baskı devam edecektir. Ara direnç ise 9.300 seviyesinde yer alıyor. Aşağıda ise 8.100 ilk destek noktası.