Sabah Bülteni

Türkiye F-35 Programından Çıkarıldı

Temmuz 18, 2019

Sosyal Medya: fbtwprpr

Temmuz 18, 2019

Türkiye F-35 Programından Çıkarıldı

GÜNÜN GELİŞMELERİ

TÜRKİYE: Yurtiçinde konu satışları Haziran ayında yıllık bazda %48.6 oranında azaldı. Konut satışlarındaki azalmanın devam ettiğini görmekteyiz. Yüksek faiz ve satın alma gücünün zayıflaması buna neden olmakta. Dün akşam Pentagon’dan yapılan açıklamada Türkiye’nin F-35 programından çıkarıldığı açıklandı. Ancak bu gelişmenin TL üzerinde herhangi bir olumsuzluk yaratmadığını görmekteyiz. Yurtiçinde mevcut risklere rağmen dün Türk Lirası, dolar karşısında en çok değer kazanan birimi konumundaydı. Ancak bunun altında somut bir neden bulunmuyor.

Bugün yurtiçinde takip edilecek önemli bir gündem bulunmuyor.

ABD: Dün ABD’de veri akılı sakindi. Konut başlangıçları Haziran ayında aylık bazda %0.9 oranında geriledi. Beklentiler %0.7 gerileyeceği yönündeydi. Dün dolar endeksinde ve ABD faizlerinde aşağı yönde hareketlerin ön planda olduğunu gördük.

Bugün ABD’de Philadelphia Fed İmalat Endeksi verisi açıklanacak. Bu veri ekonomik aktivitelere ilişkin sinyal verici nitelikte olduğu için gün içi hareketler açısından yakından takip edilmeli.

EURO BÖLGESİ : Euro Bölgesi’nde Haziran ayında manşet enflasyon yıllık bazda %1.2 olan beklentinin üzerinde %1.3 artış sağladı. Çekirdek enflasyon ise %1.1 olan beklentiye paralel geldi. Bu verilerin piyasa üzerinde önemli bir etkisi olmazken, EURUSD gün genelinde sınırlı yükseldi.

Bugün Euro Bölgesi’nde ekonomik gündem sakin olacak.

İNGİLTERE:  İngiltere’de enflasyon Haziran ayında yıllık bazda %2 ile beklentiler dahilinde açıklandı. Çekirdek enflasyon ise %1.8 ile beklentiler paralelinde geldi. Geçtiğimiz iki işlem gününde sert düşen GBPUSD paritesi, dün bu düşüşüne ara verdi.

Bugün gözler perakende satışlar verisinde olacak. Ekonomiye ilişkin önemli sinyal verecek olan bu veriler parite üzerinde etkili olacaktır.

ASYA: Bugün Asya piyasaları için gündem sakin. Ancak borsalarda satıcılı seyir ön planda. Açıklanacak şirket bilançolarına ilişkin olumsuz beklentilerin bu satışlarda rol oynadığını görmekteyiz.

USD/TRY

Paritede genel resimde teknik sıkışma sürüyor. Bu sıkışmanın alt sınırı 5.60 civarında yer alıyor. Bu eşik önemli bir destek bölgesi. Geri çekilmeler alım fırsatı verebilir. Yukarıda ise önce 5.75, ardından ise 5.80 seviyeleri oldukça önemli. Bu eşiklerde yukarı yönde geçilirse alım tarafı kuvvetlenebilir.

EUR/USD

Son dönemde baskı altında kalan paritenin 1.1200 desteği üzerinde tutunduğunu görmekteyiz. Satışların güçlenmesi için bu desteğin kırılması gerekmekte. 1.1200 altında önce 1.1185, ardından ise 1.1160 hedeflenebilir. Yukarıda ise ilk direnç 1.1240’ta yer alıyor. Bu eşik geçilirse 1.1280 hedeflenebilir.

ALTIN

Ons altında dün oldukça sert hareketler yaşandı. Kısa vadede 1413 üzerinde kaldığı sürece yukarı yönde hareketler ön planda olacaktır. Bu kapsamda 1428 ve 1438 seviyeleri sırasıyla direnç olarak izlenebilir. Ons’un 1413 altına sarkması durumunda ise 1405’e doğru baskı görebiliriz.

GBP/USD

Paritede satış baskısı ön planda kalmaya devam ediyor. Bu aşamada son yılların dip bölgesi olan 1.2400 desteğini izliyoruz. Bu destek altında kapanış gelmediği sürece tepki alımları görebiliriz. Böyle bir durumda 1.2450 direnci ilk aşamada izlenmelidir. Paritenin 1.2400 altında kapanış yapması durumunda 1.2380’e doğru baskı muhtemel olacaktır.

BTC/USD

Bitcoin’de 11.000 direnci altındaki satış baskısı devam ediyor. Daha kısa vadede oynaklık yüksek bu nedenle dikkatli olmak gerekecektir. 9.950 direncini izliyoruz. Bu eşik yukarı yönde geçilirse toparlanma görebiliriz. Ancak 9.950 altında kalındığı her durumda 9.300’e doğru baskı oluşma ihtimali yüksek görünmekte.