Sabah Bülteni

Veri Akışı Sakin

Eylül 16, 2019

Sosyal Medya: fbtwprpr

Eylül 16, 2019

Veri Akışı Sakin

GÜNÜN GELİŞMELERİ

TÜRKİYE: Sanayi üretimi Temmuz ayında yıllık bazda %1.2 daraldı. Cari denge ise 1,16 milyar$ fazla verdi. Ekonomide yaşanan daralmanın bu verilerde etkisin görmekteyiz. Geçen hafta gelen faiz indiriminin ardından 5.65’e kadar gerileyen dolar kuru bu bölgeden gelen alımlarla yeniden 5.70 üzerinden işlem görmekte. Petrolde yaşanan sert yükseliş TL üzerinde baskıya neden olmakta.

Bugün yurtiçinde işsizlik oranı açıklanacak ancak bu verinin etkisi sınırlı kalacak.

ABD: ABD’de perakende satışlar aylık bazda %0.2 olan beklentinin üzerinde %0.4 olarak açıklandı. Geçen hafta ABD’den gelen neredeyse tüm veriler beklenti üzerinde gerçekleşti. Bu durum dolar endeksi ve ABD faizlerini yukarı yönde destekliyor.

Bugün ABD’de ekonomik gündem sakin.

EURO BÖLGESİ : Cuma günü Euro Bölgesi’nde ekonomik gündem sakindi. Perşembe günü gelen faiz indirim ve varlık alım kararının ardından önce 1.0920’ye gerileyen ardından hızlı bir şekilde 1.11 üzerini test eden paritede fiyatların dengelendiğini görmekteyiz.

Bugün Euro Bölgesi’nde ekonomik gündem sakin olacak.

İNGİLTERE:  Cuma günü İngiltere’de gündem sakindi. İngiltere Başbakanı Johnson yaptığı açıklamada, 31 Ekim’deki çıkışa kadar bir anlaşma sağlanacağını beklediğini ifade etti. Genel resimde anlaşmalı Brexit beklentileri sterlin için pozitif olmaya devam edebilir.

Bugün İngiltere’de ekonomik gündem sakin olacak.

ASYA: Çin’de sanayi üretimi yıllık bazda %5.2 artış beklentilerinin altında %4.4 artış gösterdi. Perakende satışlarda ise %7.9 olan beklentinin altında %7.5 artış sağladı. Gerek gelen bu zayıf veriler gerekse petrolde yaşanan sert yükseliş neticesinde Asya borsalarında baskı görmekteyiz.

USD/TRY

Parite geçen hafta 5.65 desteği üzerinde tutunma görmüştük. Paritede 5.69 civarında bir boşluk oluştu. O bölgeye doğru geri çekilmeler görülebilir. Mevcut gündemde geri çekilmeler alım fırsatı vermeye devam edebilir. Kurda yukarıda 5.77 ilk direnç olarak izlenebilir.

EUR/USD

Parite henüz ana düşen trendinde yukarı yönde bir kırılma gerçekleştiremedi. Ana direnç olarak 1.1120’yi izliyoruz. Bu eşik geçilirse alım tarafı güç kazanabilir. Ara direnç olarak ise 1.11 izlenebilir. Paritede olası düşüşlerde ise 1.1060 önemli olacaktır. Bu bölge altında baskı görebiliriz.

ALTIN

Ons altında genel resimde baskı devam ediyor. Kısa vadede 1512 direnci altında kalınması baskının devamı açısından önemli olacak. Aşağıda ise 1485 desteğini ön planda tutmaya devam ediyoruz. Altının seyri açısından bu destek kritik olacaktır.

 

GBP/USD

Paritede geçen hafta yaşanan yükselişlerin ardından 1.25 direncinden dönüş görmekteyiz. Bu aşamada 1.24 desteğine doğru geri çekilmeler mümkün olacaktır. Ancak 1.24 desteğinin kırılıp kırılmaması paritenin seyrini belirleyecektir. Olası yükselişlerde 1.25 yeniden direnç olarak izlenebilir.

BTC/USD

Bitcoin’de kısa vadede teknik sıkışma söz konusu. Düşen eğilim tepe noktası olarak 10.500’ü izliyoruz. Bu eşik yukarı geçilmeden alım tarafı ivme kazanmayacaktır. 10.500 geçilmesi durumunda 11.000 hedeflenebilir. Aşağıda ise 10.100/10.000 bölgesi kısa vadeli destek konumunda.