Sabah Bülteni

Yurt İçinde Enflasyon Verileri Önemli

Temmuz 03, 2019

Sosyal Medya: fbtwprpr

Temmuz 3 ,2019

Yurt İçinde Enflasyon Verileri Önemli

GÜNÜN GELİŞMELERİ

TÜRKİYE: Dün yurtiçinde ekonomik gündem oldukça sakindi. USDTRY paritesi genel olarak yatay bir görünüm sergiledi.

Bugün yurtiçinde Haziran ayı enflasyon verileri açıklanacak. Beklentiler enflasyonun aylık bazda %0.2 artış göstermesi yönünde. Bu beklenti gerçekleşirse yıllık enflasyon %18.7’den %16.1’a gerileyecek. Hafta içi açıklanan ITO perakende fiyat endeksi aylık bazda %1 azalış göstermişti. Enflasyon verilerinin ardından TCMB’nin faiz indirim beklentileri şekilleneceği için TL varlıklarda hareketlilik görebiliriz.

ABD: Dün ABD’de ekonomik gündem oldukça sakindi. G-20 zirvesi sonrası değerlenen dolar endeksi dün yatay seyir izledi. ABD 10 yıllık faizleri de aynı şekilde oldukça sınırlı hareket etti.

Bugün ABD’de özel sektör tarım dışı istihdam, fabrika siparişleri ve ISM hizmet PMI verisi açıklanacak. Fed’in faiz indireceğine yönelik beklentilerin arttığı bu süreçte açıklanacak olan veriler piyasalarda etkili olacaktır.

EURO BÖLGESİ : Almanya’da perakende satışlar Mayıs ayında bir önceki aya göre %0.6 daraldı. Beklentiler %0.5 artış olması yönündeydi. Bir önceki aya ait veri ise -%0.2’den -%0.1’e revize edildi. Diğer yandan Euro Bölgesi’nde ÜFE Mayıs ayında yıllık bazda %1.7 olan beklentinin altında %1.6 artış gösterdi. Bloomberg’ün Euro Bölgesi merkez bankalarının yetkililerine dayandırdığı haberine göre ‘’Avrupa Merkez Bankası (AMB) politika yapıcıları bu ayki toplantıda ek parasal teşvik açıklamak için hazır değil’’ ifadeleri yer aldı. Bu gelişme ile birlikte ilk aşamada yukarı ivmelenen EURUSD paritesi ardından bu yükselişini geri verdi.

Bugün Almanya ve Euro Bölgesi’nde Haziran ayı nihai hizmet PMI verilerini alacağız. Bu veriler sınırlı etkide bulunabilir.

İNGİLTERE:  Dün İngiltere Merkez Bankası Başkanı Carney’in açıklamalarını takip ettik. Carney “Şu anda, küresel ticaret savaşı ve (İngiltere’nin AB’den) anlaşmasız ayrılık ihtimali artan belirsizlikleri oluşturmaya devam ediyor” dedi. Doların küresel bazda değerlenmesi ve Carney’in olumsuz açıklamalarıyla birlikte GBPUSD paritesi baskı altında kaldı.

Bugün İngiltere’de Haziran ayı hizmet PMI verisi takip edilecek. Bu verinin etkisi sınırlı kalacaktır.

USD/TRY

Paritede aşağı yönde eğilim sürüyor. 5.62 desteğini izliyoruz. Bu destek de kırılırsa 200 günlük ortalama olan 5.56’ya doğru baskı görebiliriz. Olası tepki alımlarında 5.70 direnç olarak izlenebilir. Bu eşik geçilirse 5.74 ilk aşamada test edilebilecek direnç olabilir. Paritede 5.56 bölgesine olabilecek olası düşüşlerinde alım tarafının ön plana çıkmasını bekleyebiliriz.

EUR/USD

Paritede satış baskısı izliyoruz. Bu aşamada 1.1310 seviyesi önemli olacaktır. Bu seviye altında kalındığı sürece baskı ön planda. Bu kapsamda 1.1280 desteği izlenebilir. Bu eşik kırılırsa 1.1230 hedeflenebilir. Paritenin 1.1310 üzerine yükselmesi durumunda alımlar ivme kazanabilir ve 1.1335 hedeflenebilir.

ALTIN

Ons altında yükselen eğilim desteği olan 1380’den alımlar geldi. Bu aşamada 1440 direncinin yeniden çalıştığını görmekteyiz. 1440 aşılmadığı sürece aşağı yönde baskı görebiliriz. Bu kapsamda 1450 ilk destek olarak izlenebilir. 1405 altına olası sarkmalarda ise 1380 yeniden ön planda olacaktır. Ons’un 1440 eşiğini aşması durumunda ise 1465 ön planda olacaktır.

GBP/USD :

Paritede satış baskısı devam ediyor. Genel görünümde 1.2660 altında kalınması baskının devamını sağlayacaktır. Saatlik grafiklerde düşen kanal izliyoruz. 1.2580 desteği de kırılırsa 1.2550’ye doğru baskı görebiliriz. Olası tepki alımlarında ilk direnç olarak 1.2610 izlenebilir.

BTC/USD

Bitcoin’de kısa vadede oynaklık oldukça yüksek. Kısa vadede yeniden yükselen eğilim içerisine girildi. 11.300 desteği üzerinde kalınması yukarı yönde hareketler açısından önemli. Bu kapsamda 11.750 direncine doğru yükseliş görebilir. Eğer yeniden 11.300 altına sarkılırsa, 11.000 desteği ön planda olacaktır.