Sabah Bülteni

Zayıf PMI Verisinin Ardından Dolar Endeksi Güç Kaybetti

Eylül 4, 2019

Sosyal Medya: fbtwprpr

Eylül 4, 2019

Zayıf PMI Verisinin Ardından Dolar Endeksi Güç Kaybetti

GÜNÜN GELİŞMELERİ

TÜRKİYE: Ağustos ayında enflasyon aylık bazda %1.30 artış beklentisinin altında %0.86 artış gösterdi. Böylece yıllık enflasyon %16.65’ten %15’e geriledi. ÜFE tarafında da önemli bir geri çekilme görmekteyiz. Bu veri ile birlikte 12 Eylül’deki toplantıda TCMB’den kuvvetli bir faiz indirim gelmesi muhtemel gözükmekte. Bu verinin ardından TL tarafında değerlenme görüldü ve dolar kuru zayıf gelen ABD verisinin de etkisiyle 5.72 seviyelerini test etti.
Bugün yurtiçinde ekonomik gündem sakin olacak.
ABD: ABD ISM imalat PMI 51.1 puan olan beklentinin altına 49.1 olarak açıklandı ve daralma bölgesine girdi. Böylece ISM imalat PMI son 3 yılda ilk kez daralma bölgesine girmiş oldu. Bu daralmada ticaret savaşına ilişkin endişeler önemli bir rol oynadı. Gelen verinin ardından hem dolar endeksi hem de ABD 10 yıllık faizlerinde sert düşüşler yaşandı. Diğer yandan ticaret savaşına ilişkin hem Trump’tan hem de Çin tarafından olumlu açıklamaların geldiğini gördük.
Bugün ABD’de ekonomik gündem sakin olacak.

EURO BÖLGESİ : Dün Euro Bölgesi’nde önemli bir gündem takip edilmedi. Son dönemde kuvvetli satış baskısı altında kalan parite, zayıf gelen ABD verisiyle birlikte bir miktar toparlandı.
Bugün Almanya ve Euro Bölgesi’nde hizmet PMI verileri açıklanacak. Bu veriler önemli bir harekete neden olmayacaktır ancak gün içi hareketlenme sağlayabilir.

İNGİLTERE: Brexit’e ilişkin belirsizlik devam ediyor. Avrupa Komisyonu dün yaptığı açıklamada, anlaşmasız Brexit’i istemediklerini ancak anlaşmasız Brexit’in belirgin bir olasılık olarak masada durduğunu ifade etti. İngiltere Başbakanı Johnson ise Brexit’i ertelemeyeceklerini ifade etti. Diğer yandan İngiltere’de muhalefet, anlaşmasız Brexit’i önlemeye yönelik kritik bir oylamayı kazandı. Bu son gelişmeler anlaşmasız Brexit endişelerini azalttı ve sterlin’e değer kazandırdı.
Bugün İngiltere’de hizmet PMI verisi açıklanacak. Ancak bu verinin önemli bir etkisi olmayacaktır.

ASYA: Japonya’da hizmet PMI 53.4 olan beklentinin hafif altında 53.3 olarak açıklandı. Çin’de ise hizmet PMI 51.6’dan 52.1’e yükseldi. Ticaret savaşına ilişkin azalan endişeler risk iştahını yukarıda tutuyor. Bu kapsamda Asya piyasalarında alıcılı bir seyir görmekteyiz.

USD/TRY

Paritede kısa vadede aşağı yönde eğilim görmekteyiz. Bu aşamada 5.70 desteği önemli olacaktır. Bu destek altına sarkılırsa baskı artabilir ve 5.63 hedeflenebilir. Paritede 5.80 ve 5.85 sırasıyla izlenmesi gereken direnç noktaları.

EUR/USD

Parite dün düşen eğilim dip bölgesi olan 1.0920’den tepkisini verdi. Bu tepkinin devamında 1.0990 izlenebilir. Bu eşik geçilirse 1.1050’ye doğru hareketin devamı beklenebilir. Paritede gelebilecek satışlarda ise dip bölge olan 1.0920 civarı destek bölgesi olarak izlenebilir. Paritede satışlar ancak bu bölgenin altında derinleşebilir.

ALTIN

Ons altında yukarı yönde denemeler sürüyor. 1550 ve 1555’i direnç noktaları olarak izliyoruz Bu eşikler kısa süreli geri çekilme için fırsat verebilir. 1555 geçilirse alım tarafı kuvvetlenecektir. Aşağıda ise 1535 ve 1526 izlenmesi gereken destek noktaları.

GBP/USD

Brexit gelişmeleriyle birlikte paritede oynaklık yüksek. Yukarıda 1.2150 ilk kritik direnç olarak izlenebilir. Alım tarafının ivme kazanması için bu eşiğin geçilmesi gerekmekte. Paritede olası geri çekilmelerde ise 1.2080 ilk destek olarak izlenebilir.

BTC/USD

Bitcoin’de toparlanma eğilimi ön planda. 10.100 üzerinde kalındığı sürece bu toparlanma devam edebilir. Yukarıda 10.800 ilk direnç noktası. Bu eşik geçilirse 11.000 ana direnci hedeflenebilir.